Paris (AFP) – Qeveria franceze të dielën i kërkoi Donald Trump që të mos ndërhyjë në politikën franceze mbasi presidenti amerikan postoi tweetime rreth protestave që lëkunden vendin dhe sulmoi marrëveshjen e klimës së Parisit.

“Ne nuk merremi me politikën e brendshme amerikane dhe duam që kjo të jete reciproke”, tha për televizionin LCI, ministri i jashtëm Jean-Yves Le Drian.

“I them këtë Donald Trump dhe presidentit francez gjithashtu: lere rehat kombin tonë.”

Trump kishte postuar të shtunën dy tweetime duke iu referuar protestave anti-qeveritare “jelek verdhë” që kanë përfshirë Francën që nga mesi i nëntorit dhe shkaktuan trazira në Paris.

“Ditë dhe natë shumë e trishtuar në Paris. Ndoshta është koha t’i japim fund Marrëveshjes qesharake dhe jashtëzakonisht të shtrenjtë të Parisit dhe ti kthejmë paratë mbrapsht njerëzve në formën e taksave më të ulëta? “, sugjeroi ai.

Trump kishte postuar më parë: “Marrëveshja e Parisit nuk po funksionon aq mirë për Parisin. Protesta dhe trazira në të gjithë Francën.

“Njerëzit nuk duan të paguajnë shuma të mëdha parash, shumica për vendet e botës së tretë (që janë menaxhuar në mënyrë të diskutueshme), në mënyrë që ndoshta të mbrojnë mjedisin. Duke kënduar ‘Ne duam Trump!’ Duam Francën. ”

Më parë këtë javë Trump ritweetoi një nga disa postimet duke pretenduar se protestuesit francezë ishin duke kënduar emrin e tij.

Videot që janë përdorur për të mbështetur këtë pretendim, në fakt ishin filmuar në një protestë të ekstremit të djathtë në Londër më herët këtë vit.

Protestat në Francë nuk janë të lidhura drejtpërdrejt me marrëveshjen e klimës së Parisit e cila u nënshkrua në vitin 2015 dhe që menjëherë është braktisur nga Trump, me tronditjen e Presidentit francez Emmanuel Macron dhe liderëve të tjerë perëndimorë.

Nxitur nga rritja e çmimit të karburantit – pjesërisht për shkak të rritjes së taksave që synojnë të ndihmojnë Francën të kthehet në një ekonomi me emetim te ulet karboni – protestat e “jelekeve të verdha” janë rritur në një lëvizje të gjerë kundër politikave dhe stilit qeverisës të Macron.

– “Mos e fyeni vendin tim” –

Te tjerë politikanë francezë gjithashtu i janë përgjigjur me zemërim Tweetimeve të fundit të Trump, duke përfshirë një deputet nga partia e Macron, qe e pagëzoi udhëheqësin amerikan “Donald plak i rrjedhur”.

“MOS E FYEJ VENDIN TIM MATUF,postoi Joachim Son-Forget, duke përdorur një fyerje të vjetërsuar që ishte përdorur më parë kundër Trump nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Trump kishte renduar mbi protestat në tweetimet e mëparshme, duke vajtuar “protestat e mëdha dhe të dhunshme franceze”.

megjithëqë dallimet e tyre – Macron është një centrist 40-vjeçar dhe Trump një 72-vjeçar i krahut te djathte – udhëheqësi francez dhe amerikan fillimisht gëzuan lidhje të ngrohta.

Por marrëdhëniet janë përkeqësuar në muajt e fundit, jo vetem mbi refuzimin e Trump për marrëveshjen e klimës dhe marrëveshjen shume te kundershtuar bërthamore të Iranit.

Muajin e kaluar një zënie e re shpërtheu mbasi Macron dha një intervistë duke bërë thirrje për një “ushtri evropiane” dhe duke argumentuar se Evropa duhet të ishte më e pavarur nga SHBA në politikën e saj të mbrojtjes.

Macron, është menduar gjithashtu të ketë sunduar presidentin e SHBA gjatë përkujtimeve që shënonin fundin e Luftës së Parë Botërore, kur udhëheqësi francez mori në shenjeste nacionalizmin e stilit Trump në fjalimin e tij.

Le Drian, ashtu si anëtarët e tjerë të qeverisë, theksoi se Macron donte një dialog me protestuesit dhe do të ofronte zgjidhje kur ai i drejtohej kombit në fillim të javës tjetër.

“Mendoj se komentet e tij do të jenë mjaft të forta që lëvizja të ndalet, ose të paktën që huliganët të largohen”, tha ministri i jashtëm.

Ai shprehu shqetësime për komentet midis disa protestuesve që bënin thirrje për një “kryengritje” në Francë.

“Si ministër i jashtëm unë udhëtoj nëpër botë dhe e di – mund ta dëshmoni në disa vende – sa e brishtë është demokracia,” tha Le Drian.

“Dëgjoj njerëz duke thënë, ‘Kjo është një kryengritje’. Kjo nuk është republika që unë njoh “.

Veritas.com.al/