Një makinë që mban trupin e Alexei Navalny ka mbërritur në kishën e Moskës ku do të mbahet ceremonia e lamtumirës së tij. Ceremonia është planifikuar të fillojë në orën 14:00 me orën lokale.

Diplomatët e huaj, përfshirë ambasadorët gjermanë, francezë dhe amerikanë, kanë mbërritur në kishë për t’i bërë nderimet e tyre Alexei Navalny.

Alexander Graf Lambsdorff, Pierre Levy dhe Lynne Tracy janë fotografuar pranë kishës, të veshur me të zeza dhe duke mbajtur trëndafila të kuq.

Ndërsa ceremonia e varrimit të Alexei Navalny po zhvillohet në Moskë, rrjetet sociale të ekipit dhe fondacionit të tij kanë publikuar një mesazh: “Putini vrau Alexei Navalny”.

Shumë liderë perëndimorë e kanë fajësuar presidentin rus për vdekjen e tij, një akuzë e mohuar ashpër nga Kremlini.

Ndërkohë sipas raporteve, snajperistët janë pozicionuar në çatitë e Moskës gjatë funeralit të Alexei Navalny.

Navalny vdiq më 16 shkurt në koloninë penale në Siberi ku po vuante një dënim 19-vjeçar pasi u shpall fajtor për krijimin e një komuniteti ekstremist, financimin e aktivistëve ekstremistë dhe krime të tjera në gusht.