JOEL B. POLLAK

Ish Presidenti Donald Trump emëroi një ekip të ri ligjor të Dielën për të paraqitur mbrojtjen e tij në gjyqin e impeachmentit të Senatit aktualisht në proces, pasi disa anëtarë të ekipit u raportua se ishin larguar të Shtunën.

Epoch Times raportoi:

Dy avokatët që do të përfaqësojnë ish-presidentin në gjyqin e ardhshëm të Senatit janë David Schoen, një avokat nga Alabama dhe Bruce Castor Jr., një ish-prokuror në Pensilvani.

Avokati me bazë në Karolinën e Jugut Butch Bowers më parë ishte caktuar për të udhëhequr ekipin ligjor të presidentit por u largua nga opinionet e ndryshme mbi drejtimin e argumenteve të mbrojtjes, thanë raportet. Avokatë të tjerë në ekip që gjithashtu u larguan ishin Deborah Barbier dhe ish-prokurorët federal Greg Harris, Johnny Gasser dhe Josh Howard.

Castor më parë ka shërbyer si avokat i përgjithshëm dhe prokuror i përgjithshëm i Pensilvanisë.

Ndërsa Breitbart News dhe të tjerët raportuan këtë fundjavë,se avokatët e mëparshëm të Presidentit Trump me sa duket kishin ikur mbi “këmbënguljen e tij që ata të paraqesin një mbrojtje që përfshin pretendime të mashtrimit zgjedhor në disa shtete në zgjedhjet e vitit 2020”.

Senatorët u betuan si anëtar jurie muajin e kaluar dhe menaxherët e impeachmentit nga Dhoma e kontrolluar nga Demokratët paraqitën artikullin e fajësimit. 45 Senatorë Republikanë më pas mbështetën një mocion procedural nga Senatori Rand Paul (R-KY) duke deklaruar gjyqin e një ish presidenti jokushtetues. Megjithëse mocioni dështoi, votimi ishte një shenjë se Senatit i mungojnë votat për ta dënuar.

Regjistrimi i parë ligjor i ekipit të mbrojtjes pritet të martën, 2 shkurt.

VERITAS.COM.AL