Julian Borger , The Guardian Mars 13, 2020

Imazhet satelitore të varreve masive në qytetin e Qom sugjerojnë se epidemia e koronavirusit në Iran është edhe më serioze nga sa pranojnë autoritetet.

Fotografitë, të botuara për herë të parë nga New York Times, tregojnë gërmimet e një pjese të re në një varrezë në skajin verior të qytetit të shenjtë të Iranit në fund të Shkurtit, dhe dy llogore të gjata të gërmuara, me një gjatësi totale prej 100 jardësh,Brenda fundit të muajit.

Ata konfirmojnë frikën më të madhe rreth shtrirjes se epidemisë dhe mbulimin e mëvonshëm nga qeveria. Më 24 shkurt, në kohën kur u gërmuan llogoret, një ligjvënës nga Qom, 75 milje (120 km) në jug të Teheranit, akuzoi ministrinë e shëndetësisë se gënjeu për shkallën e shpërthimit, duke thënë se tashmë kishte 50 vdekje në qytet, në një kohë kur ministria po pretendonte se vetëm 12 njerëz kishin vdekur nga virusi në mbarë vendin.

Zëvendësministri i shëndetësisë, Iraj Harirchi,mbajti një konferencë për shtyp për të “mohuar kategorikisht” akuzat, por ai qartësisht po djersitej dhe kollitej ndërsa fliste. Të nesërmen,Harirchi konfirmoi se ai ishte testuar pozitivisht për virusin Covid-19.

Që atëherë, anëtari i parlamentit Iranian, Majlis, një ish-diplomat dhe një këshilltar i lartë i Liderit Suprem, Ali Khamenei, kanë vdekur. Një tjetër këshilltar i Khameneit dhe një nga zërat më të fuqishëm në politikën e jashtme Iraniane, Ali Akbar Velayati, u raportua të enjten se ishte infektuar. Rangjet më të larta të udhëheqjes klerike të Iranit janë veçanërisht të prekshme për shkak të moshës së tyre të avancuar.

Sipas shifrave të fundit të ministrisë së shëndetësisë, më shumë se 10,000 Iranianë janë sëmurë nga virusi dhe 429 kanë vdekur.

Amir Afkhami, i cili ka shkruar një histori të përvojës së Iranit për epidemitë e kolerës, A Modern Contagion, tha se varret masive shtojnë peshë në dyshimet se shifrat e vërtetë të vdekshmërisë janë shumë më të larta dhe ende po mbulohen nga udhëheqja.

“Nuk më befason që tani po përpiqen të krijojnë varre masive dhe po përpiqen të fshehin masën aktuale të ndikimit të sëmundjes,” tha Dr Afkhami, një profesor i asociuar në Universitetin George Washington.

Ai shtoi se partneriteti i ngushtë tregtar midis Iranit dhe Kinës dhe frika e qeverisë për të prishur atë partneritet kishte kontribuar në përhapjen e hershme dhe të shpejtë të sëmundjes.

“Për shkak të statusit të Kinës si partneri kryesor tregtar i vendit, qeveria Iraniane ndërmori masa të papërshtatshme paralajmëruese për të kufizuar dhe monitoruar udhëtarët nga Kina,” tha Dr Afkhami. “Pastaj, më vonë, mungesa e transparencës dhe mosgatishmëria e Teheranit për të ndërmarrë masa të forta si distancimi shoqëror dhe karantina, veçanërisht në epiqendrën e shpërthimit, ndihmuan në përhapjen e virusit.”

VERITAS.COM.AL/