Etiketa: coronavirus

Vjen dita e hapjes/ Kryeministri Rama: Nga e hëna do të hapet gjithçka, përveç transportit publik dhe bareve e restoranteve/
Kryeministri Edi Rama tha se nga dita e hënë gjithçka do të jetë e hapur, përveç aktiviteteve sportive e kulturore, transportit publik dhe bareve, klubeve e restoranteve në mjedise të mbyllura. ...
Nju Jorku po hap varre masive përmes dyshimesh janë apo jo viktima të Covid19.
Imazhet kanë sjellë pamje të arkivoleve duke u varrosur në varre masive në New York City, teksa numri i të vdekurve nga shpërthimi i koronavirusit po rritet, raporton BBC. Punëtorë me veshje sp...
SHBA: Fatura e ndihmës për koronavirusin përfshin 3,000 dollarë për familje, 4 trilion dollarë likuiditet për Fed
Reuters Mars 22, 2020, UASHINGTON (Reuters) - Projekt-ligji për lehtësimin ekonomik të koronavirusit që po finalizohet nga Kongresi Amerikan do të përfshijë një pagese një herëshe 3,000 dollar...
Mbretëria e Bashkuar në tratativa për të blerë testin ‘lojë ndërrues’ të antitrupave të koronavirusit.
Reuters Mars 20, 2020, LONDER (Reuters) - Britania është në bisedime për të blerë një test të antitrupave koronavirus që mund të jetë një ndërrues i lojës nëse funksionon dhe tashmë shkencëtar...
Kina raporton vetëm 1 rast të ri të virusit vendas, 20 të tjerë të importuar
AFP, 17 Mars 2020 Pekin (AFP) - Kina raportoi të martën vetëm një infeksion të ri koronavirusi të brendshëm, por gjeti edhe 20 raste të tjera të importuara nga jashtë, duke kërcënuar se do të p...
Personi i parë u dozua në studimin në SHBA për vaksinën e mundshme të koronavirusit.
Procesi i parë klinik në kërkim për një vaksinë të koronavirusit filloi të hënën pasi injeksionet e para u administruan në Institutin e Kërkimit Shëndetësor Kaiser Permanente Washington në Seattle....
Imazhet satelitore tregojnë se Irani ka ndërtuar varre masive në mes të shpërthimit të koronavirusit
Julian Borger , The Guardian Mars 13, 2020 Imazhet satelitore të varreve masive në qytetin e Qom sugjerojnë se epidemia e koronavirusit në Iran është edhe më serioze nga sa pranojnë autoritetet...
Papa e dha lutjen e së Dielës përmes ekranit për shkak të virusit
AFP Qyteti i Vatikanit (AFP) - Vatikani tha se Papa Françesku e dha lutjen e Angelus të Dielën nga ekrani, dhe jo personalisht nga dritarja e tij me pamje nga Sheshi i Shën Pjetrit nga shqetësi...
Coronavirusi: Çfarë duhet të dini
Epidemia e re e koronavirusit që filloi në Wuhan, Kinë, në fund të dhjetorit tani është në dhjetëra vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara. Këtu janë përgjigjet e pyetjeve kryesore në lidhje me viru...
Tregu i aksioneve vazhdon rënien nga frika e virusit; edhe 1.000 pikë të tjera poshtë
  28 Shkurt 2020 28 shkurt (UPI) - Tregu i aksioneve të Sh.B.A vazhdoi rrëshqitjen e tij të premten me frikën se epidemia e koronavirusit do të ndikonte negativisht në ekonominë globale...
Faqja 1 prej 212