Media shtetërore iraniane njoftoi të Premten në mëngjes se shkencëtari i lartë bërthamor Mohsen Fakhrizadeh u vra afër kryeqytetit të Teheranit nga “terroristë” të paidentifikuar pas një beteje të ashpër me ekipin e tij të sigurisë.

Fakhrizadeh u përshkrua si “babai i bombës iraniane” në një prezantim të famshëm të vitit 2018 nga Kryeministri Izraelit Benjamin Netanyahu.

Agjencia e lajmeve Tasnim i Iranit citoi një deklaratë nga Ministria e Mbrojtjes që tha se “elementë të armatosur terroristë” sulmuan makinën e Fakhrizadeh të Premten, duke e plagosur rëndë atë gjatë një përleshje me truprojat e tij.

Sipas Tasnim, shkencëtari bërthamor i plagosur u dërgua në një spital, ku “përpjekjet e ekipeve mjekësore për të ringjallur shkencëtarin iranian dështuan dhe ai u martirizua”.

Tasnim raportoi se në sulm ishin përdorur eksplozivët dhe “një numër njerëzish janë vrarë në incident”, duke përfshirë ndoshta të afërmit e Fakhrizadeh që po udhëtonin me të.

Agjencia e lajmeve e Iranit Fars thotë se sulmi përfshiu “një shpërthim dhe automatik”.

“Llogaritë e dëshmitarëve okularë konfirmuan se makina e Fakhrizadeh u sulmua fillimisht nga një shpërthim dhe pastaj nga dy skuadra terroriste që lëshuan plumbat në makinën e tij ndërsa lëviznin në drejtime të kundërta. Dëshmitarët okularë gjithashtu thanë se tre deri në katër individë, ka shumë të ngjarë të gjithë terroristë, janë vrarë në sulm”, raportoi Fars, duke deklaruar se të paktën dy trupa të tjerë të pajetë ishin parë në spital.

PressTV i Iranit citoi Ministrin e Jashtëm Mohammad Javad Zarif të pretendonte se kishte prova të përfshirjes së Izraelit në sulm.

“Terroristët vranë një shkencëtar të shquar iranian sot. Kjo vepër frikacake – me indikacione serioze të një roli izraelit – tregon luftën e dëshpëruar të autorëve, “tha Zarif në Twitter.

VERITAS.COM.AL

See the source image