Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 5476, që do të thotë janë 651 viktima në 24 orët e fundit.

Rastet janë shtuar me 3107 duke e çuar në 46638 numrin total të rasteve aktive. Numri i të shëruarave ka shkuar në 7024, ku 952 janë në 24 orët e fundit dhe 3000 janë në gjendje kritike.

Ndërsa numri i të vdekurve në të gjithë botën ka shkuar në 14433.

Ditën e sotme listës së shteteve që kanë konfirmuar vdekjet e para i janë shtuar edhe:

Rumania-2

Kolumbia-2

Maqedonia e Veriut-1

Andorra-1

Afganistani-1

Guam-1