( Një pamje satelitore e pozicioneve të provave bërthamore  në Punggye, Koreja e Veriut)/ 

Koreja e Veriut thotë se do të fillojë çmontimin e pozicioneve të provave bërthamore në më pak se dy javë në një ceremoni ku merrnin pjesë gazetarë të huaj.

Pheniani tha se do të marrë “masa teknike” për ta kryer procesin mes datave 23-25 Maj, sipas agjencisë së lajmeve koreano- veriore KCNA raportoi të Shtunën.

Shkencëtarët kanë thënë se pozicionet do të prishen pjesërisht në shtator.

Çmontimi i ‘site-ve’ bërthamore ka nisur në prag të samitit të 12 qershorit mes presidentit Donald Trump dhe Kim Jong-un.

Veritas.com.al/