Romë (AFP) – Kryeministri italian Giuseppe Conte tha të premten se ishte në favor të një pauze në ndeshjet e Serise A pas vdekjes së një tifozi përpara një ndeshjeje ne mes-javë mes Interit dhe Napolit, e cila ishte gjithashtu e mbuluar nga thirrje raciste.

Liga italiane do të vazhdojë këtë fundjavë me raundin e fundit të ndeshjeve para një ndërprerjeje tre- javore të dimrit.

“Do të jepja një sinjal të fortë duke shkuar deri në një pauze për ndeshjet për ti lënë kohë për reflektim të frytshëm atyre që marrin pjesë”, tha Conte në një konferencë shtypi të fundit të vitit në Romë.

“Megjithatë, do të lejoj autoritetet kompetente të vendosin.”

Dhuna para ndeshjes e dëmtoi ndeshjen e së mërkurës në Milano me 39-vjeçarin Daniele Belardinelli, i vrarë kur u godit nga një makinë në mes të përleshjeve kur mbi 100 mbështetës të Interit sulmuan tifozët e Napolit pasi arritën në stadiumin San Siro me minibus.

Belardinelli – një mbështetës i Varezes dhe Interit, klube tifozët e të cilave janë të afërt – ishte ndaluar nga San Siro ndërmjet vitit 2007 dhe 2017 për dhunë.

Conte gjithashtu deploroi si “shumë serioze” zhurmat e majmunëve të drejtuara për Senegalezin Kalidou Koulibaly të Napolit.

Kryeministri tha se “nevojitet një reagim i fortë nga të gjithë”, duke shtuar se ai do të diskutojë me ministrin e Sportit mundësinë e “forcimit të gjobave” kundër fajtoreve.

Ndërkohë, liga italiane ka urdhëruar tashmë Interin që të luajë dy ndeshje në shtëpi te Serise A me dyer të mbyllura si ndëshkim për thirrjet raciste.

Tifozët e Interit tashmë janë ndaluar të udhëtojnë në Toskane të shtunën kur klubi, i treti në Serine A, luan me Empolin.

“Eshte zhgënjim i madh për të mos qenë në gjendje të luajmë para tifozëve tanë, por nëse kjo është diçka që duhet të bëjmë për të fituar këtë betejë atëherë ne e pranojmë atë me dëshirë”, tha trajneri i Interit, Luciano Spalletti.

Shefi i Federatës së Futbollit të Italisë Gabriele Gravina konfirmoi se ndeshjet do të vazhdojnë siç ishte planifikuar pas konsultimeve me ligën e futbollit, Komitetin Olimpik Italian dhe ministrat e qeverisë.

“Kam folur me të gjithë për të vlerësuar klimën dhe unanimisht kemi vendosur të vazhdojmë”, tha Gravina.

Ministri i Brendshëm Matteo Salvini megjithatë tha se në të ardhmen lojërat me rrezik të lartë nuk do të luhen natën “, por në dritën e ditës … me helikopterët e policisë që mund të kontrollojnë fajtoret”.

Veritas.com.al/