Lazer Kulla

Keqardhje per sjellje “në turmë” e vellezerve nga Kosova.

Jo vetem u mbush, por fb na u ba i merzitshëm me patriotat “tym e flakë”, sidomos nga Kosova.
Arriten deri aty sa jovetëm Rama qenka anti-shqiptar, por edhe shqiptarët e shtetit amë dolëm anti shqiptarë… kulmi i injorancës

– I –

Dy llafe per vetë-izolimin e Shqipërisë:

Pas L2B provuam pak vite vellazerimi me Jugosllavinë dhe shumë shpejtë u rrokullis çdo gjë.

Pastaj u gatua miqesia Shqiptaro-Sovjetike deri në vitin 1960-të, ku shqiptarët perfituan më shumë se Sovjetikët nga kjo miqesi.

Më 1960-tën kjo miqësi u kthye në armiqësi, ku humbësit shqiptarët ishin, jo Sovjetikët.
Në mes viteve ’60-të lindi nje miqesi e re, ajo shqiptaro-kineze, dhe me plot siguri mund të themi se perseri Shqiptarët ishin më të fituarit, pasi morëm falas nga Kina fabrika, uzina, hidrocentrale, ushqime, veshëmbathje, makineri… etj. Por siç thotë nje fjalë popullore: “buça në therra shkon“… shqiptarët ia kthyen shpinën vetë të mirave Kineze….

Sot disa patriota “tym e flakë” nga Kosova e më gjerë, duan që shqiptarët të bëjnë të njëjtin gabim, ta injorojmë iniciativen Euro-Amerikane dhe të kthehemi të hamë njeri-tjetrin nga varferia, si në fund vitet 80-të…

– II –

Dashi, pusi dhe kopeja e deleve apo Albini, megaloinjoranca dhe Kosovarët???

Një nder fjalët e urta popullore shqiptare eshte edhe shprehja: si delja në pus
Eshte fenomen real se po të hedhësh dashin e kumonës në pus, e gjithë kopeja e deleve do hedhet vetë në pus. I njeti fenomen po ndodhë në Kosovë.

Albin Kurti eshte zhytur në pus dhe pothuajse e gjithë Kosova po e ndjek deri në fund të pusit… eshte fatkeqesi, por e vertetë. Shpejtë do vijë dita dhe vellezerit tanë në Kosovë do ta marrin vesh, se në cilin pus po mbyten, duke ndjekur “dashin e kumonës” Albin Kurtin…

– III –

A duhet të vetë izolohen Shqiptarët?

Nga historia e pas luftës së dytë boterore, ne duhet të nxjerrim mesim dhe kurrë më nuk duhet ta pranojmë “vetizolimin” pasi na çon në vetëshkatërrim të sigurtë.

– IV –

Patriotizmi “tym e flakë është patriotizem i “lleshit”…

Këta patriotat “tym e flakë” nuk bëjnë gjë tjeter veç patriotizmin e leshit…. Ja disa shembuj per ta vertetuar:

1 – Në Kosovë lindi muzika tallava, që eshte kryekeput muzikë anti-shqiptare (muzikë gabelçe, magjupe-arabe) dhe ka zevendesuar muziken tradicionale shqiptare. Tani më thoni ju ku qendron patriotizmi ketu???

2 – Mitrovica, ka 22 vite e ndarë… ku janë keta patriotat “tym e flakë”, që lejojnë një ndarje të tillë?
3 – Asociacioni i Komunave Serbe në Kosovë: ku jeni o patriota “tym e flakë”, që lejoni asociacione të tilla?
4 – Serbia tregton në Kosovë 500 miljon euro në vit. Ku jeni ju o patriota “tym e flakë”, që hani bukën me miell të shijeve dhe lehni kunder Shqiperisë ? Apo e keni nga buka e shkaut???

5 – Kisha shqiptare e Deçanit eshe kthyer në kishë dhe djep i civilizimit Serb. Ku jeni ju o patriotat “tym e flakë”, që pranoni gjera të tilla…???

6 – Në Kosovë ka mbi 12 mijë të vrarë dhe disa mijera të zhdukur, e gjithë Kosova u shkaterrua nga lufta dhe akoma nuk e keni çuar Serbinë në Gjykatën Nderkombetare. A mos ne shqiptarët jo patriotë nga Shqiperia u kemi ndalur???
7 – Si rezultat i keq qeverisjes mijera shqiptarë të Kosovës kanë marrë pasaporten e Shkaut (serbisë) për lehesim udhetimi. A mos edhe per këtë ne shqiptarët e Shqiperisë jemi fajtorë?

8 – Çakorrin ua dhatë si shperblim Malit të Zi. Po këtu, ne nga Shqiperia e kemi fajin?
9 – Abdullahi juaj firmosi në Uashington marrëveshjen me Vuçiçin dhe Serbinë, ku e pranoi edhe minischengenin ballkanik, edhe pse jovetëm ju injorojnë por edhe ju tallin (bajnë hajgare me ju). Edhe per kete ne në Shqiperi jemi fajtorë?

10 – Silleni si idhnjakë dhe thoni se nuk do shkojmë ma në detet shqiptare… thoni se do ta bojkotoni turizmin në Shqiperi… dhe mbushni rrugët e Serbisë si gërrnaqa, kur ktheheni me pushime nga Europa përmes saj.

Ah, ketu le të ndalemi pak. Në të vetmen pikë që biem dakord, eshte turizmi. Dhe e dini pse, sepse e fëlliqni kudo ku shkoni. Nana shqiptare të Kosovës, që lajnë bythën e femijëve në detet tona, më vjen keq që jovetëm do i gjobisja mirë, por do ua ndaloja per jetë mos me pasë shans me plehnue ujerat tona…

Ketu po e mbyll, me ju dhe per ju patriotat “tym e flakë”, që nuk ia keni idenë se çdo të thotë të jeshë patriot./ Revista Drini/