Senatori Populist Italian Matteo Salvini është ofruar të paguajë gjobën e një djali i cili u kap tek kishte thyer rregullat e mbylljes së koronavirusit duke puthur të dashurën e tij në rrugë.

Salvini, i cili drejton Partinë Lega, ofroi të paguante gjobën e 20-vjeçarit Francesco Barducci i cili u kap nga policia në qytetin Forte dei Marmi në Toskanë, duke puthur të dashurën e tij.

Barducci tregoi historinë e tij në programin televiziv Quarta Repubblica në fillim të kësaj jave dhe Salvini, i cili ishte gjithashtu i ftuar në program, shprehu solidaritet me të riun, raporton Il Giornale.

“Ne ishim izoluar për të shmangur turmat dhe meqenëse nuk kishte njeri përreth, unë doja të puthja të dashurën time. Miku im, i cili po pinte duhan, e përjetësoi momentin me një foto, ”tha Barducci.

“Ata na dhanë një gjobë. Jam i papunë sepse kam punuar me kohë të pjesshme dhe jam pushuar nga puna. Me [masat e bllokimit] të reja, dyqanet janë mbyllur. Ata më gjobitën 400 euro, ”shtoi ai.

Salvini pastaj deklaroi: “Nëse kryetari i bashkisë nuk heq gjobën, ne do të kujdesemi për të.”

Senatori shtoi se ai nuk donte që gjysma e atyre që gjobiteshin në të gjithë Italinë të kërkojnë të tjrë të paguanin dënimet e tyre, por që për shkak se kjo çështje ishte kaq “surreale”, dënimi duhet të hiqet.

Rasti vjen vetëm disa muaj pasi një çift tjetër, një 40-vjeçar italian dhe e fejuara e tij polake, u dënuan me një gjobë prej 400 eurosh për puthje në rrugët e Milanos.

VERITAS.COM.AL