-Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë hedh një vështrim mbi rezultatet e Filadelfias-

 

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany parashikoi të Mërkurën se Presidenti Trump do të mposhtë Joe Biden me afërsisht 40,000 vota në Pensilvani ndërsa ekipi i fushatës nisi një betejë ligjore duke sfiduar trajtimin e fletëve të votimit në shtetin e kontestuar më shumë.

McEnany i bëri jehonë avokatit të Trump Rudy Giuliani, i cili zbriti në Filadelfia së bashku me ekipin ligjor të Trump të mërkurën më herët duke cituar pretendimet për një “mashtrim masiv”.

“Filadelfia, në veçanti, ka një histori të rezultateve shumë të veçanta,”  tha McEnany, i cili gjithashtu shërben si këshilltar i lartë i fushatës Trump, për Bret Baier dhe Martha MacCallum të Fox News.

“Ju kishit 59 zona të ndryshme ku Mitt Romney mori saktësisht zero vota [në 2012], gjë që është shumë e vështirë dhe kurioze, në të vërtetë … Ju kishit një individ demokrat i cili u akuzua për – në 2014, 2015 dhe në 2016, – duke mbushur kutinë e votimit me vota mashtruese, “pretendoi ajo,” Pra, ne duam të jemi në gatishmëri. ”

McEnany pretendoi se zyrtarët e zgjedhjeve kishin detyruar vëzhguesit e sondazheve të qëndronin disa metra larg, duke kufizuar mundësinë e tyre për të vëzhguar procesin e numërimit dhe për të siguruar saktësinë.

“Kjo është e gjitha për këtë proces gjyqësor, vëzhgim i lirë, transparent, i asaj që po ndodh në Filadelfia,” tha ajo. “Tani për tani, nuk po na jepet.”

Pensilvania dhe Karolina e Veriut u lejuan të zgjasin afatin kur zyrtarët morën fletët e votimit. Kjo mund të nënkuptojë që zgjatja e kohës zyrtare për ato shtete nuk do të dihet deri të Premten për Pensilvania dhe 12 nëntor për Karolinën e Veriut. Fushata Trump po kërkon të rrëzojë vendimin 4-4 që lejon Pensilvaninë të mbajë zgjatjen e saj të votimit.

Pavarësisht kësaj, McEnany tha se ekipi Trump është i bindur se presidenti do të fitojë Pensilvaninë me të paktën 40,000 vota, madje edhe me një “vlerësim konservator” të numrave.

McEnany tha gjithashtu se beson se do të mbizotërojnë në Arizona, në kundërshtim me thirrjen e së martës në mbrëmje nga Fox News Desk. Trump ka nevojë për afërsisht 57.7% të 600,000 votave të pazgjidhura, tha ajo, duke shtuar se ajo beson se ai do të fitojë “me rreth 30,000 vota”.

Kur u pyet nëse ekipi beson se Trump mund të arrijë 270 votat e kërkuara elektorale pa Arizonën, McEnany tha prerë, “Çdo gjë mund të ndodhë.

Më herët të mërkurën, fushata e Trump njoftoi se kishte ngritur një proces gjyqësor në Michigan për të fituar “qasje kuptimplote” në numërimin e votave dhe premtoi të kërkojë një rinumërim në Wisconsin. Fox News i ka shpallur të dy shtetet për Biden. Fushata ngriti gjithashtu padi në Xhorxhia të Mërkurën mbrëma për të ndaluar përkohësisht numërimin e votave.

“Kjo është arsyeja pse ne po bëjmë rinumërimet në Wisconsin, pse po shohim Michigan, si dhe vëzhguesit e sondazheve,” tha McEnany. “Ne jemi duke kërkuar, por ne besojmë se shtegu kalon përmes Arizonës e Pensilvanisë, duke mbajtur Gjeorgjinë, të cilën tashmë jemi në krye atje”.

VERITAS.COM.AL