Trump nuk fitoi, por Biden humbi

“Thjesht e trishtë!, ishte tituli në faqen e parë të “New York Post”, duke pasqyruar zhgënjimin e thellë por edhe konfuzionin që mbizotëron në kampin demokrat pas performancës së dobët, siç gjykohet nga anketuesit dhe teleshikuesit e CNN, të presidentit aktual demokrat të SHBA-së Joe Biden kundër Donald Trump.

Dy politikanët me personalitete krejtësisht të ndryshme filluan të përçmojnë njëri-tjetrin, ndërsa pas përfundimit të një dueli 90-minutësh, “zonja e parë” e SHBA-së, Jill Biden kapi dorën e bashkëshortit të saj Joe për ta ndihmuar të dilte nga skena.

Bie në sy edhe mungesa e Melania Trump, bashkëshortes së ish-presidentit republikan të SHBA-së, theksojnë mediat amerikane.

Megjithatë, pyetja që dominon sot në mediat amerikane është nëse 81-vjeçari Joe Biden është i aftë mendërisht  dhe fizikisht për  një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë

Sipas gazetës gjermane Bild, guru i statistikave të CNN, John King, ishte në kontakt me demokratë gjatë gjithë debatit, duke theksuar:

“Ka një panik të thellë, të gjerë dhe shumë intensiv në parti. Ata po pyesin nëse duhet t’i kërkojnë Bidenit të japë dorëheqjen apo nëse demokratët e shquar duhet ta kërkojnë atë. Të shumtë ishin ata që thonin: “O Zoti im, çfarë të bëjmë?”

“Wall Street Journal”: Mungesa e fuqisë dhe humorit të Biden, ishte titulli në faqen e parë.

“Në debatin e parë, Biden performoi pikërisht ashtu siç kishin frikë demokratët. Me mungesë force dhe vullneti për të luftuar. Trump, nga ana tjetër, çuditërisht arriti të ruante gjakftohtësinë gjatë debatit 90-minutësh, i cili ishte plot me ofendime dhe dallime politike”.

“New York Times”:  Trump nuk fitoi, por Biden humbi

“Përballë sulmeve mashtruese të Trump, Biden dukej i humbur dhe i pasigurt.

“Trump nuk fitoi, por Biden humbi”. Kandidati republikan presidencial bëri pretendime të rreme dhe shmangu bujën që mund t’i jepte Biden mundësinë për ta paditur atë. Dukej se Biden iu shmang pyetjeve të Trump”.

Neë York Post: Ai nuk dukej i vjetër, ai dukej i lashtë

“Natën e mirë dhe lamtumirë! Ishte një fatkeqësi për Biden. Miliona amerikanë sapo panë fundin e presidencës së tij në televizion drejtpërdrejt. Ishte turp. Ai nuk dukej i vjetër, ai dukej i lashtë”. “Ishte e trishtë”, shkruan gazeta në faqen e saj të parë,.

“USA Today”: Paraqitja katastrofike e Biden

“Demokratët janë të dëshpëruar nga paraqitja katastrofike e Joe Biden. Disa thanë se ai duhet të tërhiqej për të lejuar një tjetër demokrat të kandidojë, shkruan USA Today.

 “Washington Post”: Biden i mungonte fuqia për të përmbushur kërkesat e debatit

“Biden mbajti një fjalim të fuqishëm për gjendjen e vendit në mars. Por një debat me një kundërshtar politik është shumë ndryshe nga mbajtja e një fjalimi”, thuhet në artikull.

Më vonë gjatë debatit, Biden e quajti Trump një fëmijë. Por ai nuk kishte forcën për të përmbushur kërkesat e debatit, kjo ishte vetëm performanca e përgjithshme e presidentit demokrat”, thuhet më tej.

Dy burrat u konfliktuan për abortin, emigracionin, luftën në Ukrainë dhe Gaza, menaxhimin e ekonomisë dhe madje edhe golfin, ndërsa ata u përpoqën të fitonin mbështetjen e qytetarëve.

Dy zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë thanë se Biden ishte sëmurë për të shpjeguar ngjirjen e zërit të tij. Por performanca e pabarabartë e presidentit ka ngritur shqetësime te demokratët dhe mund të ketë nxitur shqetësimin e votuesve se 81-vjeçari është shumë i vjetër për një mandat tjetër.

 “Demokratët janë në panik”, është titulli nga mediat amerikane pas përfundimit të debatit.

Siç raporton Washington Post: “surpriza për imazhin negativ të presidentit amerikan ishte e madhe në sallat e Kongresit, mes donatorëve të fushatës, në bastionet e partisë në të gjithë vendin, ku demokratët u mblodhën për të mbështetur kandidatin e tyre Biden”.

“Është e qartë se ajo që shumë votues do të mbajnë mend është kontrasti i mrekullueshëm midis energjisë dhe vitalitetit të Trump dhe përpjekjes së Biden për të shprehur pikëpamjet e tij në mënyrë koncize dhe të kuptueshme”, raporton Ëashington Post.

Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris  iguroi se Biden “filloi ngadalë, por përfundoi i fortë”. “Ai bëri një fillim të vështirë, ishte e qartë për të gjithë, nuk e dyshoj këtë”, shtoi ajo.

Në fillim të debatit, Biden ndaloi duke folur për reformën e Medicare dhe taksave dhe dukej se e humbi qetësinë.

Ndërsa Biden po përpiqej të përballonte, Trump bëri deklarata të pabaza dhe shpesh të pavërteta për një sërë çështjesh, duke përfshirë se demokratët mbështesin vrasjen e foshnjave dhe se emigrantët kanë shkaktuar një valë krimi.

Një grup votuesish amerikanë, të cilët nuk kishin zgjodhën asnjë mes Joe Biden dhe Donald Trump para debatit të djeshëm, shprehën mendimet e tyre dhe thuajse të gjithë u shprehën të zhgënjyer me performancën e kandidatit demokrat.

Nga 13 “të pavendosurit” që folën për Reuters, dhjetë e quajtën performancën e 81-vjeçarit Biden të dobët, të turpshme ose të vështirë për t’u parë.

Gina Gannon, 65 vjeç, një pensioniste në shtetin e largët të Xhorxhias, votoi për Trump në 2016 dhe më pas në 2020 për Biden. “Joe Biden dukej shumë i dobët dhe konfuz që në fillim. Më shqetëson që armiqtë tanë e shohin Joe Biden në këtë mënyrë. Isha i tronditur dhe i frikësuar.

Nuk më pëlqen ta shoh presidentin tonë të sillet në këtë mënyrë në televizion, përballë botës”, shtoi ai. Gannon vuri në dukje: “Unë patjetër do të votoj për Donald Trump.”

Performanca e dobët e Biden ka shqetësuar demokratët dhe mund të rrisë shqetësimet mes votuesve që besojnë se ai është shumë i vjetër për një mandat tjetër në presidencën amerikane.

Shtatë nga nëntë votuesit e zhgënjyer nga performanca e Biden thanë  për  Reuters se tani po anojnë drejt Trump sepse nuk besojnë më se demokrati mund të përmbushë detyrat e tij si president.

Tre prej tyre thanë se do të votonin patjetër për Trump, megjithëse dy prej tyre theksuan se nuk e pëlqejnë republikanin. Meredith Marshall, 51 vjeç, e cila jeton në Los Angeles, tha se ishte e tronditur nga debati.

Në vitin 2020 ajo votoi për Biden, por tani ai po anon drejt Trump për shkak të gjendjes shpirtërore të demokratit.

“Unë më mirë do të votoja për një gënjeshtar dhe një të dënuar dhe jo një njeri që duket se nuk është mirë mendërisht”, tha ajo.

Rreth 20% e votuesve thonë se nuk kanë zgjedhur për kë të votojnë dhe po priren drejt një zgjedhjeje të tretë ose abstenimit, sipas sondazhit të fundit të Reuters/Ipsos.

Çështja e moshës dhe aftësisë mendore të Biden ishte në qendër të vëmendjes në shkurt pasi një këshilltar special i Departamentit të Drejtësisë sugjeroi në një raport se demokrati vuan nga humbja e kujtesës.

“Çfarë fatkeqësie për demokratët,” komentoi Scott Harrington, 63 vjeç pas debatit.

“Isha i pavendosur, por shpresoja se Biden do të ishte aq i mirë sa të mund të votoja për të.”

/abcnews.al