Prishtinë (AFP) – Dy partitë më të mëdha të Kosovës arritën një marrëveshje të Dielën për të formuar një qeveri të re katër muaj pas zgjedhjeve të parakohshme,duke shmangur një krizë të mundshme politike, tha njëri prej udhëheqësve të tyre.

Krahu i majtë Vetëvendosja (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës e qendrës së djathtë (LDK) fitoi shumicën e vendeve në zgjedhjet e tetorit.

“Tani ne kemi marrëveshjet. Ne do të qeverisim së bashku,” kreu i Vetëvendosjes dhe kryeministri i caktuar Albin Kurti postoi në Facebook.

Zgjedhjet e parakohshme u thirrën pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër në korrik, ndërsa ai u thirr për t’u marrë në pyetje në një gjykatë për krime lufte në Hagë.

Në tetor, Vetëvendosja dhe LDK fituan 29 dhe 28 vende përkatësisht në asamblenë me 120 anëtarë.

Ata i shkaktuan një humbje historike partisë së PDK-së, të udhëhequr nga ish komandantë guerilas që kanë mbizotëruar Kosovën që kur ajo shpalli pavarësinë.

Por zgjedhjet u pasuan nga muaj pazare midis dy kampeve mbi postet e qeverisë sesa mbi dallimet ideologjike.

Marrëveshja do të miratohet zyrtarisht më pas të Dielën nga organet vendimmarrëse të dy palëve, që është një përfundim pothuajse i sigurt.

Parlamenti do të votojë për kabinetin e Kurtit të hënën.

Koalicioni i ri do të përfshijë gjithashtu parti që përfaqësojnë pakicat dhe do të ketë së bashku shumicën e kërkuar prej 61 deputetësh.

Kurti së pari fitoi famë si një aktivist studentor që protestonte në vitet 1990 kundër regjimit serb, trupat e të cilit zhvilluan një fushatë të përgjakshme kundër shumicës shqiptare të Kosovës.

Marrëveshja u arrit vetëm një ditë para skadimit të afatit dy-javor të nisur nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili kishte ngarkuar Kurtin të formonte një qeveri.

Brukseli dhe Uashingtoni u kishin kërkuar palëve që të bashkohen dhe të fillojnë trajtimin e reformave urgjente ekonomike, sociale dhe ligjore.

Ata janë veçanërisht të etur për të parë një rigjallërim të negociatave të ngecura me Beogradin – një burim i vazhdueshëm tensioni në Ballkanin e paqëndrueshëm.

Kosova, një ish krahinë serbe që shpalli pavarësinë në vitin 2008, njihet nga shumica e Perëndimit por jo nga Beogradi dhe aleatët e tij Rusia dhe Kina.

Veritas.com.al/