Një ish-ushtar kanadez i njohur si një nga snajperët më vdekjeprurës në botë mbërriti në Ukrainë për të ndihmuar kombin të mbrohej nga Rusia.

“Unë dua t’i ndihmoj ata. Është kaq e thjeshtë,” i tha CBC burri kanadez, i identifikuar vetëm si Wali për të mbrojtur sigurinë e familjes së tij. “Më duhet të ndihmoj sepse këtu ka njerëz që bombardohen vetëm sepse duan të jenë evropianë dhe jo rusë”.
Wali është një ish-snajper i Regjimentit të 22-të Mbretëror Kanadez, i cili më parë ka luftuar në Luftën e Afganistanit. Ai ka një distancë vrasjeje prej mbi dy milje, sipas Mirror, dhe njihet si një nga snajperistët më vdekjeprurës në botë.

Ai kaloi në Ukrainë më 1 mars së bashku me tre ish-ushtarë të tjerë kanadezë, pasi presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy u bëri thirrje të huajve t’i bashkohen luftës kundër pushtimit rus.

“Ata ishin shumë të lumtur që na kishin aty,” tha Wali për CBC për njerëzit që përshëndetën ish-ushtarët me përqafime teksa hynin në Ukrainë. “Është sikur të ishim miq menjëherë”.

Wali, 40 vjeç, ka një familje të re dhe punon si programues kompjuteri civil. Ai tha se “pjesa më e vështirë” e marrjes së vendimit për t’iu bashkuar luftës ishte mungesa e ditëlindjes së parë të djalit të tij.

“Një javë më parë, unë isha ende duke programuar gjëra,” tha ai. “Tani po rrëmbej raketa antitank në një magazinë për të vrarë njerëz të vërtetë… Ky është realiteti im tani.”

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha në fillim të kësaj jave se më shumë se 20,000 njerëz në dhjetëra vende kanë udhëtuar në Ukrainë për të luftuar.