Princesha Maria Tereza e Bourbon-Parma, kushërira e mbretit Felipe IV të Spanjës, vdiq të enjten nga COVID-19.

Princesha 86-vjeçare është e para anëtare e një familjeje mbretërore që vdes nga koronavirusi.

Ajo vdiq në Paris dhe një funeral u mbajt për nder të saj në Madrid të Premten, sipas një njoftimit nga Princi i Spanjës Sixto Enrique de Bourbon.

Mbreti i Spanjës Felipe IV dhe Mbretëresha Letizia të dy janë testuar negativisht për COVID-19.

Vetëm dy mbretërorë janë konfirmuar se janë testuar pozitivë për koronavirus: Prince Charles, Duka i Uellsit dhe Princi Albert II i Monakos.

VERITAS.COM.AL