Senatorja dhe ish-kryetarja e bashkisë së Berlinit Franziska Giffay ishte viktima e fundit në një seri sulmesh ndaj politikanëve gjermanë kur një burrë e goditi atë nga pas me një send të rëndë brenda një biblioteke lokale.

Gifai, ministre e financave dhe një anëtare e Partisë Social Demokrate të kancelarit Olaf Solz, u plagos lehtë në sulm. Në njoftim thuhet se një burrë e ka goditur atë në kokë dhe qafë me një çantë që kishte diçka të fortë dhe më pas është larguar me vrap.

 

Gifai u dërgua në spital për të marrë trajtimin e duhur.

Incidenti vjen pas thirrjeve për mbrojtje më të madhe nga policia për politikanët në Gjermani  pas një sërë sulmesh verbale dhe fizike ndaj politikanëve të rangut të lartë.

Katër adoleshentë janë nën hetim pasi një eurodeputet gjerman u dhunua dhe u shtrua në spital teksa po vendoste postera të fushatës në Dresden, Gjermaninë Lindore.

Anëtarët e shquar të të Gjelbërve, partia në koalicion me socialdemokratët e Scholz-it në nivel federal, janë përballur gjithashtu me protesta të zemëruara këtë vit ndërsa Gjermania mban një seri zgjedhjesh lokale mes mbështetjes në rritje për të djathtën ekstreme.

/abcnews.al