Merr fund shpresa dhe cinizmi i BE ndaj Britanisë: Theresa May firmos Brexit-in të Mërkurën e ardhshme.
(FOTO: Theresa May, kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar)/ Kryeministre e Britanisë, Theresa May do të njoftojë zyrtarisht Bashkimin Europian ...
Shpërthen cinizmi i Junker, President i BE: Dua që Brexit të dëmtojë Britaninë, që ta shikojnë të tjerët “sa keq”! Tani Britania “vend i botës së tretë”.
  (FOTO: Jean- Claude Junker)/ Presidenti i BE, Jean-Claude Junker, tha se Britania do të trajtohet si “vend i tretë”  Brexit dhe se di...
Theresa May kundërshton referendumin e dytë të Skocisë para Brexit-it
(FOTO: May dhe Sturgeon e Skocisë)/ Kryeministre e Britanisë, Theresa May të enjten hodhi poshtë thirrjet për  referendum mbi pavarësinë e Skoc...
Mbretëresha Elizabeta e Dytë i thotë ‘Po!’ daljes së Britanisë nga BE
Mbretëresha Elizabeta II, zyrtarisht, të enjten lejoi kryeministren Theresa May që të fillojë bisedimet për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashki...
Sot zgjedhjet parlamentare në Holandë, çelësi i Europës për pastaj.
( FOTO: Geert Wilders, majtas, dhe kryeministri Mark Rutte dolën "kokë më kokë" gjatë debatit televiziv)/ Votuesit po shkojnë në qendrat e voti...
Kreu i Komisionit të jashtëm në PE: Të mbështetet protesta e PD në Shqipëri! VIDEO
Kreu i komisionit për punët e jashtme në PE, David McAllister i kërkon BE-së t’i kushtojë vëmendje përkeqësimit të situatës politike në disa vende...
Samiti i BE mes konfliktesh. Polonia akuzon presidentin e Francës për shantazh
(FOTO: Kryeministre e Polonisë, Beata Szydlo, shpreh frikë të qëndrojë pas dy shpejtësive)/ Kryeministre e Polonisë,  Beata Szydlo ka akuzuar p...
Tusk rizgjidhet president i KiE pavarësisht nga kundërshtimi i co-patriotëve polak.
(FOTO: Donald Tusk dhe Jean Claude Junker)/ Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk fitoi në raundin e dytë të Enjten pavarësisht frikës s...
BE duhet t’i japë përgjigje Britanisë mbi Brexit brenda 48 orëve mbi Artikullin 50.
Bashkimi Europian (BE) do të ketë vetëm 48 orë për të dhënë përgjigje mbi planet e tij ndaj negociatave me Brexit pasi Mbretëria e Bashkuar zyrtar...
BE tallet me shqiptarët: “Vilën e Vlahutin e blemë katërfish me qëllim që ambasadoresha të mos rrezikohet nga tërmeti në Tiranë”.
  -Vila është zgjedhur në një kodër të pjerrët. Në këtë mënyrë është më pak e ekspozuar nga rreziku i tërmeteve, sipas BE- Brukseli ka dhën...