Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar sot, e hënë paradite, për tre ditë vizitë shtetërore.

Air Force One pritet u ul në Aeroportin London Stansted në ora 09:00 BST.

Zoti Trump do të takojë anëtarë të Familjes Mbretërore, dhe pritet të diskutojë mbi ndrysimet e klimës dhe firmën kineze të teknologjisë  gjatë bisedimeve me kryeministren në largim Theresa May.

Protesta janë planifikuar në gjithë Britaninë gjatë kësaj vizite, duke përfshirë edhe Londrën, Manchester, Belfast, dhe Birmingham.

Gjithashtu zoti Trump ka folur me admirim për zonjën May, ku pritet që të ketë një ndrnyshim opinioni gjatë bisedimeve dy palëshe, të cilat nisin ditën e martë.

Veritas.com.al/