Pas viteve të shifrave në rënie të shikueshmërisë, Akademia ishte e dëshpëruar për më shumë njerëz për të parë Oscars 2022.

Ata provuan të gjitha llojet e mënyrave për të rritur vlerësimet – yje të mëdhenj, performanca të drejtpërdrejta, mikpritës karizmatikë, një kategori e re dhe duke ulur çmimet e artizanatit në pikat kryesore të redaktuara.

Por në këtë rast, një humorist që tregonte shaka dhe reagimi i tërbuar i një aktori të njohur të Hollivudit ndaj tij, do të ishte përfundimisht ajo që tërhoqi vëmendjen e botës.

Akademia donte sy; tani i ka marrë.

Përpara ceremonisë së të dielës, pritej gjerësisht që Will Smith të fitonte Oscar-in e tij të parë, për performancën e tij si babai i vendosur i Venusit dhe Serena Williams në King Richard. Ajo që nuk pritej, megjithatë, ishte se ai do të hynte në historinë e Oscars për një arsye krejtësisht të ndryshme.

Ceremonitë e çmimeve janë ambiente të pjekura për momente të çmendura. Mendoni që Kanye sulmoi skenën e MTV Awards gjatë fjalimit të pranimit të Taylor Swift; fituesi i gabuar i filmit më të mirë që shpallet në Oscar 2017; apo politikanë që u derdhën pije mbi ta te britanikët.

Por është e vështirë të kujtosh një moment më tronditës dhe më të dhunshëm sesa Will Smith që i godet Chris Rock-ut në nofulla, një klip i cili tashmë është parë qindra miliona herë në hapësirën e vetëm disa orësh.

“Unë mendoj se i sjell kuptim të ri termit “punchline”, tha Rebel Wilson në festën e pasme të Vanity Fair. “Jam me fat që kalova  i padëmtuar.”