Aktori Sean Penn kërcënoi se do t’i “shkrijë” Oscarët e tij nëse presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy nuk i kërkohet të flasë në Çmimet e Akademisë.

“Nëse do t’i rikthehet kësaj, unë do të djeg çmimet e mia Oscar] në publik”, tha Penn për CNN të shtunën pasdite. “Unë lutem që të mos ketë ndodhur kështu. Unë lutem që të mos ketë pasur njerëz arrogantë, të cilët e konsiderojnë veten përfaqësues të së mirës më të madhe në industrinë time, që kanë vendosur të mos kontrollojnë me lidershipin në Ukrainë. Kështu që unë thjesht do të shpresoj se kjo nuk është ajo që ka ndodhur.

Ceremonia e 94-të e çmimeve Oscar do të mbahet të dielën në mbrëmje. Penn tha se “kuptoj se nuk është marrë një vendim” për të ftuar Zelenksyy të flasë.

“Nëse [Akademia] ka zgjedhur të mos ndjekë udhëheqjen në Ukrainë, të cilët po marrin plumba dhe bomba për ne, së bashku me fëmijët ukrainas që ata po përpiqen t’i mbrojnë, atëherë mendoj se secili prej atyre njerëzve dhe çdo pjesë e Ai vendim do të ishte momenti më i turpshëm në të gjithë historinë e Hollivudit”, tha ai.

Penn ka fituar më parë dy Oscar për interpretimet e tij në “Mystic River” të vitit 2003 dhe “Milk” të vitit 2008. Penn u takua me Zelenskyy në Ukrainë muajin e kaluar ndërsa xhironte një dokumentar në vend.