NYPD ballafaqohet me turmat që kundërshtojnë shtetrrethimin një natë pas sulmeve ndërsa homazhe per George Floyd mbahen në të gjithë vendin
Policët e qytetit të Nju Jorkut u panë duke u përleshur me demonstruesit në një natë tjetër të tubimeve masive të enjten pasi një shtetrrethim në të gjithë qytetin hyri në fuqi, me zbatimin e ligjit në fuqi në përpjekje për të mbajtur paqen dhe për të parandaluar dhunën që njollosën demonstrimet paqësore për vdekjen e George Floyd.

Grumbullime te mëdha filluan gjatë gjithë ditës në të gjithë vendin ku qindra njerez mbushën një shërbim përkujtimor emocional në Minneapolis të enjten për të nderuar Floyd, vdekja e të cilit ndërsa ishte në arrest policor javën e kaluar ka ndezur një furtunë kritike ndaj agjencive të zbatimit të ligjit mbi brutalitetin e policisë. Në Kaliforninë Jugore, Uashington, D.C dhe pjesë të tjera të vendit, mijëra morën pjesë në homazhe për nder të Floyd.

Sidoqoftë, shumë qytete në mbarë vendin kanë imponuar ndalim-qarkullimin në një përpjekje për të parandaluar trazirat dhe plaçkitjet e përhapura që kanë ndodhur kryesisht pas darkës.

New York ka parë pak nga dhuna më e keqe që kur filluan protestat më shumë se një javë më parë. Të mërkurën, një oficer policie u plagos me thikë në qafë dhe dy të tjerë u qëlluan. Mijëra mbetën në rrugë të enjten pas 8 p.m.kur shtetrrethimi hyri në fuqi, si dhe një numër i madh i oficerëve të policisë. Në Bronx, oficerët u panë duke u përleshur dhe agresivisht ndaj demonstruesve në një përpjekje të dukshme për të mbajtur kontrollin e turmës.

Video të tjera u shfaqën për të treguar NYPD duke arrestuar shkelësit e ndalim qarkullimit masivisht,duke kërcënuar protestuesit me burg dhe duke I kercenuar me shkopinjtë e gomes. Shumë demonstrues kanë akuzuar departamentin për zbatimin agresiv të shtetrrethimit të qytetit dhe përfshirjen në të njëjtën sjellje militariste ndaj të cilave po protestojnë.

Ndërkohë, në St. Louis, qindra u mblodhën për të bërë thirrje për reforma në drejtësinë penale. Qyteti ka parë një shpërndarje të dhunës ditët e fundit,me katër oficerë policie të qëlluar dhe një kapiten në pension të policisë të vrarë ndërsa përpiqeshin të mbronin një dyqan nga grabitësit këtë javë.

Në Cikago, reperi Kanye West marshoi me studentët e Shkollave Publike të Cikagos për të kërkuar që distrikti i shkollës të përfundojë kontratën e saj prej 33 milion dollarësh me Departamentin e Policisë së Cikagos. Në Qarkun e Los Angelesit, zyrtarët, përfshirë kryebashkiakun Eric Garcetti, hoqën të enjten një urdhër shtetrrethimi. Sidoqoftë, disa qytete zgjodhën t’i mbanin urdhrat e tyre për siguri.

VERITAS.COM.AL