Emanuel Pietrobon

Kultura popullore dhe argëtimi janë ndër më të fuqishmet instrumenta që një fuqi politike disponon për të plazmuar bindjet e opinionit publik. Një libër, një film dhe madje një këngë mund të kushtëzojë perceptimin e njerëzve në një mënyrë delikate dhe të paimagjinueshme, dhe potenciali i tyre shpesh anashkalohet kur nuk injorohet plotësisht nga platea e konsumatorëve; kjo është arsyeja pse, që nga lindja e njeriut, fuqitë me aspirata hegjemoniste janë përqendruar historikisht në krijimin e produkteve kulturore më tepër si qoshe e ngrohtë sesa masive.

Hollywood-i përfaqëson rastin e përsosmërisë të një sistemi të prodhimit kulturor, i krijuar për qëllime politike, dhe është një model i suksesshëm i cili po frymëzon disa hegjemoni në zhvillim, siç janë Turqia dhe Arabia Saudite. Krahas kinemasë dhe prodhimeve të mëdha televizive, një rol sekondar, eshte luajtur nga industria muzikore dhe nga eksponentët e saj, këngëtarët, ylli i të cilëve i ushtruar mbi dëgjuesit, që ndonjëherë merr formën e një identifikimi të vërtetë emocional dhe karizmatik, mund te përdoret me mjeshtëri për t’i bindur ata për të mirat dhe drejtësinë e ideve të tyre politike.

Fushata e këngëtarëve për Kosovën

E gjitha filloi në Instagram në 18 korrik,kur këngëtarja kosovare me famë botërore Dua Lipa publikoi disa histori ku ftoi ndjekësit e saj të bashkohen me një peticion drejtuar Apple në të cilin u kërkohet të azhornojnë hartat e dhëna në Apple Maps, duke e futur Kosovën si shtet i pavarur dhe duke evidentuar kufijtë dhe kapitalin.Lind një debat i vogël me audiencën e saj, gjatë së cilës këngëtarja bashkëngjiti një lidhje nga një faqe ne te cilen shpjegohet pse “Kosova nuk është dhe nuk do të jetë kurrë Serbi”.

Mbrëmjen tjetër, këngëtarja rrit dozën dhe publikon një foto të “Shqipërisë së Madhe” në profilet e saj në Twitter dhe Instagram, shoqëruar me fjalët: “autokton, mbiemër [që përshkruan] një banor të një vendi, [prej të cilit është] një vendas që pavarësisht se [është] një pasardhës i emigrantëve ose kolonëve “. Kjo ishte e mjaftueshme që fotografia të behej virale dhe të shtrihej, duke ndezur debatin e nisur me postimin nga një ditë më parë. Ky është i njëjti imazh që në vitin 2014 u transportua, në një version gjigand, nga një dron brenda stadiumit Partizani në Beograd me rastin e ndeshjes Serbi-Shqipëri, duke ndezur përplasjet mes tifozëve që përcaktuan pezullimin e ndeshjes dhe shpërthimin e një krizë te vogël diplomatike midis dy vendeve.

Apeli i Lipës u përqafua shpejt nga këngëtarë të tjerë shqiptarë dhe / ose kosovarë, ndjekur nga miliona njerëz, shtëpia e adoptuar e te cilëve janë Shtetet e Bashkuara, të tilla si Rita Ora dhe Ava Max,duke arritur rezultat te shkëlqyeshëm të popullarizimit të peticionit, duke ndihmuar për të arritur pothuajse pragun e 150 mijëve të kërkuar për dërgimin në Apple në orët e para të 22 korrikut.

Çfarë mund të ketë mbrapa kesaj?

Më 15 qershor, Richard Grenell,i dërguari special i Shteteve të Bashkuara për Serbinë dhe Kosovën, njoftoi se Shtëpia e Bardhë do të takohej me Presidentin serb, Aleksandar Vucic,dhe homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi, në 27 të të njëjtit muaj. . Qëllimi i administratës Trump ishte dhe është jashtëzakonisht ambicioz: zgjidhja përfundimisht e mosmarrëveshjes territoriale,transferimi i barrës dhe nderit të një detyre të tillë nga Moska dhe Brukseli në Uashington.

Por,plani i Trump,dështoi për shkak të një ngjarje të papritur: më 24, Thaçi u akuzua nga Gjykata Speciale për Kosovën e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës për rolin kryesor në kryerjen e krimeve të luftës gjatë konfliktit në Kosovë, si një eksponent i Ushtrisë Clirimtare të Kosovës (UCK).

Presidenti kosovar e vlerësoi të domosdoshme anulimin e pjesëmarrjes së tij në trepalëshen, e cila për këtë arsye nuk u zhvillua më, duke preferuar të shkojë në Hagë për të dëshmuar dhe përpjekur për të çmontuar sistemin akuzues kundër tij. Thaçi, i cili që nga debutimi i zgjedhjeve e ka prezantuar veten si një reformator dhe një bashkëbisedues i gatshëm për t’u marrë me Beogradin, ka vendosur që të luajë një kartë me rrezik: të fitojë procesin që e sheh të akuzuar për krime shumë të rënda dhe, më vonë, sapo të rifitojë dhe rehabilitoje imazhin e tij publik, te kthehet në tryezën e bisedimeve.

Shqipëria e Madhe: çfarë është?

Akademikët dhe politologët perëndimorë përdorin termin “Shqipëria e Madhe” për t’iu referuar ëndrrës antike irredentiste të Tiranës për ribashkimin nën flamurin e saj te komuniteteve shqiptare te përqendruar në vendet e afërta Ballkanike, më saktësisht në një seri territoresh që tani janë nën sovranitetin e Serbisë, Maqedonisë se Veriut, Malit te Zi dhe Greqise. Ne nuk mund ta kuptojmë origjinën e luftës së Kosovës dhe separatizmin shqiptar në Maqedoninë e Veriut, dhe rolin kryesor që luajti Tirana në të dyja rastet për të përkeqësuar situatën dhe për të prodhuar një ndarje secesioniste, pa e njohur këtë realitet.

Ndërsa në Perëndim flasin për Shqipërinë e Madhe, në Tiranë gjithmonë është përdorur një shprehje tjetër: “Shqipëria natyrale“, ose Albania natyrale. Preferenca për përdorimin e njërit ose termit tjetër është pasqyrimi i dy vizioneve kundërshtuese dhe të papajtueshme për çështjen shqiptare: në rastin e parë, pretendimet territoriale të Tiranës konsiderohen shprehja e një plani ekspansionist në Ballkanin e stilit imperialist dhe historikisht ilegjitime; në rastin e dytë, ekziston një tendencë për të justifikuar politikën e jashtme të Tiranës pasi synon të ndryshojë një ndarje territoriale të konsideruar anti-historike dhe artificiale, e cila u krijua për shkak të tërheqjes së Perandorisë Otomane nga gadishulli.

Fuqitë Evropiane,përfshirë Italinë,kanë parë historikisht ne irredentizmin shqiptar një instrument me të cilin mund të kundërbilancojnë ndikimin rus në Ballkan, të ushtruar përmes pan-sllavizmit dhe të manifestuar në ëndrrën e një Serbie të Madhe, prandaj ata e kanë ushqyer atë që nga periudha e parë e pas luftës. E njëjta gjë ndodhi në vazhdën e mbarimit të luftës së ftohtë, kur Shtetet e Bashkuara ndërhynë në procesin e shpërthimit të Jugosllavisë në mbështetje të forcave shpërbërëse, duke parë në realizimin e Shqipërisë natyrore një mjet me të cilin të ridimensionohet dhe rrethohet Serbia dhe te c’rusizohet  Ballkani.

Veritas.com.al/

________________________________________