Etiketa: is_tag

Afganistan: Tërmeti 6 ballë lë të vdekur 950 njerëz.
Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë vrau 950 njerëz dhe plagosi më shumë se 600 te tjere në Afganistan. Lajmi u bë i ditur nga agjencia Reuters, duke cituar agjencinë zyrtare afgane...
Loja e së ardhmes së Afganistanit duket se luhet në Doha.
Loja e së ardhmes së Afganistanit duket se luhet në Doha. Aksi me Turqinë funksionon, dhe gjithashtu mund të jetë vendimtar edhe për Evropën Nga: Lorenzo Vita Në "Lojën e Madhe" Afgane, ekzi...
Gazetarja afgane ka frikë se talebanët do ta vrasin, ndërron adresë çdo ditë për t’u fshehur
-Gazetarja: "Nëse më gjejnë, do të më vrasin"- Një gazetare afgane po ndryshon vendndodhjen e saj çdo ditë për t'u fshehur nga talebanët, prej të cilëve ajo ka frikë se do ta vrasin atë dhe këd...
Afati i tërheqjes nga Afganistani nuk ka gjasa të zgjatet, thotë Mbretëria e Bashkuar
Ben Wallace, ministri britanik i mbrojtjes, tha në një intervistë të martën se ai nuk beson se afati i evakuimit i 31 gushtit në Afganistan, do të zgjatet. Wallace i tha Sky News- para takimit ...
Talebanët refuzojnë propozimin e Joe Biden
Talibanët nuk do të pranojnë zgjatjen e afatit të 31 gushtit për largimin e forcave perëndimore Burimet talebane thanë se grupi nuk është i gatshëm të zgjasë afatin e 31 gushtit për trupat perë...
Ardhja e afganëve/ Rama: Situata është kaotike, në Kabul nuk ka një koordinues
Kryeministri Edi Rama në një intervistë për ‘The Sunday Times’ u shpreh se ende nuk ka një mënyrë që t’i transportojnë njerëzit nga auroporti, madje dhe shtetet e mëdha duken të çrregullta. Kjo mu...
Biden duhet të autorizojë ushtrinë për të shpëtuar amerikanët e bllokuar në Afganistan/ Senatori Crenshaw
Presidenti Biden duhet të autorizojë ushtrinë amerikane të zgjerojë perimetrin rreth aeroportit të Kabulit dhe të rimarrë një fushatë ajrore të rëndësishme për të ndihmuar në evakuimin, shkruan re...
Talebanët vrasin një familjar të gazetarit gjerman në Kabul
Nga Emin Azemi Redaksitë e mediave të mëdha gjermane kanë kërkuar urgjentisht nga bashkëpunëtorët e tyre të tërhiqen nga zonat e rrezikshme në Afganistan, për shkak të represioneve nga ...
Talebanët kontrolle derë më derë për të gjetur bashkëpunëtorët e NATO-s, OKB: Mund të ketë ekzekutime masive!
Ndonëse talebanët folën për paqe dhe premtuan se do t'i falnin të gjithë ata që kishin luftuar kundër tyre, një dokument i OKB tregon se në Afganistan situata nuk është aspak e tillë. Sipas kët...
Talibanët bllokojnë edhe fluturimin e afganëve drejt Shqipërisë!
Situata e kaosit në aeroportin e Kabulit në Afganistan ka bllokuar edhe fluturimin e afganëve që do të strehoheshin në Shqipëri. Në Rinas janë gati çadrat pritëse për trajtim mjekësor e psikologji...