-Gazetarja: “Nëse më gjejnë, do të më vrasin”-

Një gazetare afgane po ndryshon vendndodhjen e saj çdo ditë për t’u fshehur nga talebanët, prej të cilëve ajo ka frikë se do ta vrasin atë dhe këdo që e fsheh, tha ajo në një intervistë për Fox News.

“Nuk e di se çfarë do të ndodhë me mua, sepse nëse më gjejnë, do të më vrasin”, tha gazetarja. Fox News po fsheh identitetin e saj për ta mbrojtur atë nga talebanët.

Ajo tha se së pari iu ndalua hyrja në redaksinë e saj, pastaj u largua nga shtëpia nga frika se talebanët do të fillonin të vrisnin gazetaret femra. Një tjetër gazetare femër i tha Fox News një histori pothuajse identike javën e kaluar.

Gazetarja e intervistuar këtë javë i tha Fox News se ajo ishte një objektiv i veçantë, pasi ajo, në transmetimet e saj, ishte një kritike e shpeshtë e talibanëve.

24-vjeçarja tha se “ishte një nga femrat që fliste gjithnjë kundër talibanëve në media, sepse çfarë bënë me gratë, çfarë bënë me njerëzit e pafajshëm në Afganistan, çfarë bënë me fëmijët në Afganistan. ”

“Ata i dogjën”, vazhdoi ajo. “Ata i vranë”.

Gazetarja ndryshon adresën çdo ditë për të parandaluar talebanët që ta gjejnë.

“Ata po kërkojnë njerëzit që kanë folur gjithmonë kundër tyre,” tha ajo për Fox News. “Çdo ditë, unë po ndryshoj adresën time për t’u siguruar që ata nuk mund të më gjurmojnë.”

Gazetarja i tha Fox News se deri tani kishte qëndruar në shtëpitë e miqve, por ishte e shqetësuar se mund ta dorëzonin tek talebanët për t’u mbrojtur – ose se ata ose familja e saj mund të vriteshin pse e kanë fshehur.

“Miqtë e mi kanë frikë sepse mendojnë se mund të jenë në shënjestër për shkakun tim,” tha ajo.

“Unë nuk e di se kush është në të vërtetë armiku im tani.”

Talebanët kohët e fundit vranë një të afërm të një gazetari të Deutsche Welle ndërsa shkonin derë më derë në kërkim të reporterit të medies gjermane.

“Kam frikë ata do të bëjnë të njëjtën gjë për mua?” tha gazetarja për Fox News. “Po sikur të vrisnin anëtarin e familjes sime? Po sikur të vrisnin miqtë e mi që më mbajnë?”

“Nuk e di sa kohë mund ta bëj këtë,” vazhdoi gazetarja. “Unë nuk mund të vë më shumë njerëz në rrezik për shkakun tim.”

“Ne mund të jemi të sigurt vetëm edhe disa ditë më shumë,” tha ajo.

Pasi talebanët pushtuan për herë të parë Kabulin, ata ndaluan gazetaren të hynte në zyrën e saj, duke kërkuar që ajo të mbulonte fytyrën. Por edhe pasi ajo u bind, talebanët prapë e ndaluan të hynte.

“Ata më thanë” nuk të lejohet të vish në TV “,” tha gazetarja për Fox News. “‘Ne do të kemi prezantuesin tonë, gazetarin tonë. Dhe ne nuk kemi më nevojë për ju.'”

“Ne nuk kemi nevojë për femra këtu,” vazhdoi ajo, duke cituar një luftëtare talebane. “Shko në shtëpinë tënde. Mos u kthe”.

Menjëherë pas kësaj, ajo iku nga shtëpia me vëllain 17-vjeçar.

Një tjetër gazetare afgane javën e kaluar i tha Fox News se ajo gjithashtu ishte e ndaluar të hynte në redaksinë e saj për shkak se ishte grua. Edhe ajo gjithashtu iku në shtëpi më pas.

“Nuk doja … të dilja jashtë Afganistanit, por nëna ime më detyroi të largohesha,” tha gazetarja javën e kaluar për Fox News, zëri i saj herë thyhej, herë mbulohej nga të shtënat me armë. Nëna e saj i tha: “Jam i sigurt se talebanët do të të vrasin sepse je gazetare dhe je grua.”

Talibanët u zotuan se do të marrin një qëndrim më të moderuar në krahasim me atë kur kontrollonin Afganistanin në fund të viteve ’90 dhe do t’i lejojnë gratë të punojnë brenda kuadrit të ligjit të Sheriatit.

Por gazetari afgan i intervistuar këtë javë e kundërshtoi këtë pretendim.

“Mesazhi im për botën dhe Amerikën dhe njerëzit në të gjithë botën është se talebanët nuk ndryshojnë,” tha ajo për Fox News. “Ata po synojnë njerëz, ata po vrasin njerëz.”

“E vetmja gjë që bënë talebanët në 20 vitet e fundit ishte vrasja e njerëzve,” vazhdoi ajo. “Njerëzit kurrë nuk do t’i falin talebanët për atë që i bënë popullit afgan gjatë 20 viteve të fundit dhe atë që ata po bëjnë … tani.”

Gazetarja tha për Fox News se ishte në vitin e fundit të studimeve për drejtësi dhe ëndërronte të ishte gjyqtare ose avokate ndërkombëtare.

Gazetarja shtoi: “Ne nuk kemi asnjë të ardhme. Ne nuk kemi asnjë liri.

“Dhe e drejta ime themelore si njeri që duhet të flas, të dal nga shtëpia ime, të zgjedh gjithçka që dua, kjo e drejtë është zhdukur. Nuk ka shpresë për mua, për brezin tim, për njerëzit e mi, për femrat, veçanërisht për gazetarët, të cilët kanë shumë frikë ”.

“Askush nuk do të kthehet për Afganistanin. Ndihet si fundi i historisë dhe fundi i Afganistanit për mua,” përfundoi ajo.

VERITAS.COM.AL