Etiketa: is_tag

Borrell: Disa vende evropiane po tentojnë të frikësojnë gjykatësit e GJNP-së: REL
Shefi i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë të premten se disa vende evropiane po përpiqen t’i frikësojnë gjykatësit e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (GJN...
“Zgjedhjet në Rusi nuk ishin të lira”, Borrell: Nuk do të njohim rezultatet e paligjshme në rajonet e aneksuara të Ukrainës
"Zgjedhjet në Rusi nuk ishin të lira dhe të ndershme dhe u bazuan në shtypje dhe frikë". Kështu deklaroi shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell. Ky i fundit shtoi se 27 vendet anëtar...
Dështojnë negociatat në Bruksel/ Borell: Kurti s’ishte gati , Vuçiq pranoi propozimin tonë
Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell, në konferencën për media ka thënë se Brukseli ka propozuar si zgjidhje implementimin paralel të obligimeve që dalin nga Dialogu dhe Marrëveshja e Ohrit,...
“S’ka përparim pa lirimin e policëve”, Rama reagon pas takimeve të Kurtit dhe Vuçiç me Borrell
Kryeministri Edi Rama ka reaguar nëpërmjet një postimi në Twitter, pas takimeve të ditës së sotme të Kurtit dhe Vuçiç me përfaqësuesin e BE, Josep Borrell në Bruksel. Rama shkruan se nuk mund të ke...
Tensionet në veri të Kosovës/ Borrell fton urgjentisht Kurtin dhe Vuçiç në Bruksel
Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka konfirmuar se ka ftuar në një takim urgjent kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiç p...
Rama pret Borrell dhe Varhelyi: Ngjarje e rëndësishme, mbledhja e parë jashtë Brukselit e Këshillit të Stabilizim-Asociimit
Kryeministri Edi Rama ka pritur dy zyrtarët e lartë të Bashkimit Europian, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi. Rama teksa ndan foto nga takimi thotë se kjo është një tjetër ngjarje e rëndësishme...
Rekomandimet e BE-së për Shqipërinë. Sot mbledhja e Këshillit të Stabilizim Asocimit, Borrell dhe Varhelyi në Tiranë!
Këtë të enjte do të mbahet në Tiranë takimi i radhës i Këshillit të Stabilizim Asocimit mes BE dhe Shqipërisë. Në kuadër të këtij takimi mbërritën dje në Tiranë dy zyrtarët e lartë të Bashkimit Eu...
Borrell e Varhelyi vijnë nesër në Tiranë. Rama dhe Varhelyi, konferencë në mesditë.
Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëherësh Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Josep Borrell, do të vizitojë Shqipërinë në datat 15-16 mars. Vizi...
Barikadat në Veri/ Kishte marrëveshje mes Kurtit dhe Vuçiç: Konfirmon Borrel.
Qeveria e Kosovës asnjëherë nuk ka njoftuar zyrtarisht se po zhvillon negociata për heqjen e barrikadave në Veri dhe madje kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shpreh i befasuar të mërkurën kur ...
Komuniteti Politik Europian, liderët e 44 vendeve takohen në Pragë. Borrell: Rend i ri pa Rusinë
Praga do të jetë qendra e politikës sot dhe nesër, kur 44 udhëheqës europian mblidhen në takimin inaugurues të komunitetit politik europian, por paqartësi të shumta mbeten mbi atë që organizat...