Etiketa: is_tag

Vit i mbarë për ekonominë, arritjet përtej pritshmërive gjatë 2023
Ekonomia shqiptare ka përjetuar momente me rëndësi përgjatë vitit 2023. Një ndër to është dalja e vendit nga lista gri e pastrimit të parave. Kjo është një arritje për Shqipërinë në drejtim të rri...
Shqipëria jashtë listës gri/ Eksperti: Roli i drejtësisë themelor në këtë proces, të konfiskohen pasuritë e vëna në formë kriminale
Institucionet e drejtësisë kanë luajtur rol kyç për daljen nga lista e parandalimit të pastrimit të parave. Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku, u shpreh se bashkëpunimi ndërinstitucional ka ndi...
“Rritja ekonomike e Shqipërisë do jetë më e lartë se 3.3 përqind”: Raporti i Institutit të Vjenës
Kriza e çmimeve duket se po tejkalohet nga ekonomia e Shqipërisë. Këtë e vërtetojnë edhe vlerësimet e institucioneve ndërkombëtare ekonomike.Instituti Ekonomik i Vjenës ka rishikuar me rritje e...
Rritet ekonomia, ulet inflacioni, projeksioni i Komisionit Evropian për Shqipërinë
Ekonomia shqiptare pritet të ketë një ecuri më pozitive gjatë këtij viti. Sipas projeksioneve të Komisionit Europian gjatë këtij viti rritja ekonomike  parashikohet të  arrij në rreth 3%  nga 2.6 ...
Në dhjetor, niveli i inflacionit ra në 7.4 përqind, nga 8.3 përqind në tetor.
Ritmi i rritjes së çmimeve duket se është ndalur në fundvit. Qytetarët kanë shpenzuar më pak se një muaj më parë për të blerë të njëjtat produkte. Sipas të dhënave të INSTAT inflacioni pësoi ulje ...
Yuri Kim: “Diçka po ndihet në ajër! Duhet luftuar ndikimi kriminal në ekonomi!’
Me qëllim që në Shqipëri të ketë investime amerikane duhet luftuar ndikimi kriminal e politik në ekonomi. Ishte kjo “receta” që ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri ...
Rama flet për median polake: ‘Karantina e dytë do të na vriste të gjithëve!’
Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për “Business Insider Polonia”, ku ka folur shkurt për ekonominë e vendit dhe pandeminë e koronavirusit. Rama është shprehur hapur se një valë e ...
Përballë COVID 19: Fed zvogëlon normat e interesit në pothuaj zero.
  JOEL B. POLLAK   Rezerva Federale e Sh.B.A njoftoi mbrëmjen e së dielës se do të zvogëlojë normat e interesit në afro zero dhe do të blejë miliarda dollarë në obligacione në përpjekje ...
Rritja ekonomike e Serbisë, më e shpejta që nga 2008
Gordana Filipovic, Bloomberg (Bloomberg) - Rritja ekonomike e Serbisë u përshpejtua me ritmin më të shpejtë që nga fundi i vitit 2008,duke ju bashkuar një grupi ekonomish me rritje më të shpejt...
Nobeli për Ekonominë i shkon ‘zbutjes së varfërisë globale’ me Banerjee, Duflo dhe Kremer
Çmimi iu dha dy ekonomistëve te Miti-t dhe një te Harvardit, për "qasjen e tyre eksperimentale për të lehtësuar varfërinë globale"   Çmimi Nobel për vitin 2019 në Ekonomi iu dha Abhijit Bane...