Etiketa: evrope

Katastrofë në Evropë/ “Askush nuk e priste këtë – nga lindi gjithë ky shi? Kjo është çmenduri,”
  -Të paktën 42 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur- Të paktën 42 njerëz kanë vdekur në Gjermaninë perëndimore dhe shumë të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve të mëdha, thotë policia. ...
Moti në Evropë: Holanda dislokon ushtrinë, viktima në Gjermani dhe Belgjikë
AMSTERDAM/BRUKSEL/BERLIN, 15 korrik /ATSH-DPA-ANSA/ – Holanda ka dislokuar ushtrinë, ndërkohë që përmbytje të mëdha goditën rajonet e saj kufitare me Gjermaninë. Dhjetëra njerëz u detyruan të l...
15 qytetet më të rrezikshme në Evropë, Shkodra e 15-a
(Napoli) Jose Karlo Mari Tottoc Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim në 15 qytetet më të rrezikshme në Evropë. Ju mund të kapërceni analizën tonë të detajuar të këtyre qyteteve Evr...
Evropa ka financuar Wuhanin. Çfarë ndodhi në të vërtetë në Kinë?
Federico Giuliani Wuhan Institute of Virology (WIV), laboratori i vendosur në qytetin kinez ku shpërtheu epiqendra e parë e njohur si Covid-19, ka përfunduar përsëri nën reflektorët. Ose më sak...
COVID19/ Evropa pret valën e dytë. Mbyllen baret e natës në Katalonjë
Zyrtarët spanjollë të shëndetësisë kanë paralajmëruar se vendi mund të ketë hyrë tashmë në valën e dytë të koronavirusit ndërsa Franca, Gjermania dhe Belgjika, të gjitha, kanë raportuar rritje...
Europa rrëmben iniciativën nga Trump në Ballkan pas hapit fals.
Patrick Donahue dhe Jasmina Kuzmanovic/ 10 Korrik 2020 (Bloomberg) - Diplomatët Evropianë kanë levizur për të rikapur inisiativën në një nga frontet më të paprekshme të kontinentit të tyre pas ...
Koronavirusi/ mutacioni Evropian është dhjetë herë më infektues dhe dominant
Shkencëtarët nga Instituti i Kërkimeve Scripps në Florida kanë publikuar një studim, ende të pabotuar, i cili tregon një mutacion të mundshëm sinjifikativ dhe me ndikim jo mbi virulencën, por mbi ...
PES Evropiane: ‘Mos ndizni tensione me Teatrin e Tiranës, kjo çështje e bashkisë’.
  Forumi Partitë Socialiste Europiane u shpreh se po i ndjek nga afër dhe me shqetësim zhvillimet në Tiranë, lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar. PES, kërkoi që kjo të mos përdorej për qëll...
Kosova pezullon fluturimet nga Gjermania, Franca, Zvicra e Italia.
Ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku ka bërë të ditur se sot është marrë vendim që të pezullohen përkohësisht të gjitha fluturimet për zonat me rrezik të mesëm dhe të lartë nga koronavirusi...
Trump mbyll portat ajrore me Evropën; frika koronavirusi.
Presidenti Trump njoftoi të mërkurën në një fjalim televiziv se Sh.B.A po pezullonte të gjitha udhëtimet nga Evropa në Sh.B.A për 30 ditë duke filluar të Premten në mesnatë në përpjekje për të nga...
Faqja 1 prej 212