-Të paktën 42 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur-

Të paktën 42 njerëz kanë vdekur në Gjermaninë perëndimore dhe shumë të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve të mëdha, thotë policia.

Më e keqja e përmbytjes ka qenë në shtetet Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Westphalia, ku ndërtesat dhe makinat janë zhytur.

Të paktën gjashtë të tjerë kanë vdekur në Belgjikën fqinje dhe qyteti i Liège u ka kërkuar të gjithë banorëve të largohen.

Janë shenuar reshje rekord të reshjeve në pjesë të Evropës perëndimore që kanë bërë që lumenjtë kryesorë të shpërthejnë nga brigjet e tyre.

Hollanda është goditur gjithashtu keq, me përmbytjet e lumenjve të dëmtuar shumë shtëpi në provincën jugore të Limburg. Një numër i shtëpive të kujdesit gjithashtu janë evakuuar.

Malu Dreyer, shefi i shtetit Rheinland-Pfalz të Gjermanisë, e përshkroi përmbytjen si një “katastrofë”.

“Ka të vdekur, të zhdukur dhe shumë njerëz ende janë në rrezik,” tha ajo. “Të gjitha shërbimet tona të urgjencës janë në veprim 24 orë dhe rrezikojnë jetën e tyre.”

Kancelarja Angela Merkel, e cila është në SH.B.A. përpara një takimi me Presidentin Joe Biden, tha se ishte “tronditur nga katastrofa”.

Të paktën 19 njerëz vdiqën në rrethin Ahrweiler të Rheinland-Pfalz, pasi lumi Ahr, i cili derdhet në Rhein, shpërtheu brigjet e tij.

Helikopterët e policisë dhe qindra ushtarë janë vendosur në disa zona për të ndihmuar banorët e bllokuar. Më parë, policia tha se dhjetëra njerëz po prisnin mbi tavane për të shpëtuar.

Shkollat janë mbyllur përreth perëndimit të vendit, ndërsa lidhjet e transportit janë ndërprerë.

Rreth 25 shtëpi janë në rrezik të shemben në rrethin e Schuld bei Adenau në rajonin malor Eifel, ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme, sipas televizionit gjerman SWR.

Tetë vdekje u raportuan në rrethin e Euskirchen në Nordrhein-Westfalen, ndërsa katër njerëz vdiqën në rajonin Eifel kur shtëpitë e tyre u morën me vete nga ujërat.

Banorët në rajon i thanë agjencisë së lajmeve AFP se ishin shtangur nga katastrofa.

“Askush nuk e priste këtë – nga lindi gjithë ky shi? Kjo është çmenduri,” tha Annemarie Mueller, një banore 65-vjeçare e Mayen. “Bëri një zhurmë kaq të lartë dhe duke pasur parasysh sa shpejt ra, ne menduam se do të prishte derën”.

Mësuesja lokale Ortrud Meyer, 36 vjeç, tha se ajo “nuk kishte parë kurrë diçka të tillë”.

“Vjehrri im është pothuajse 80 vjeç, ai është nga Mayen dhe thotë se nuk ka provuar kurrë diçka të tillë,” tha ajo.

Ndërkohë, dy zjarrfikës vdiqën të Mërkurën në Nordrhein-Westfalen. Njëri u mbyt, ndërsa tjetri thuhet se ra pas një operacioni shpëtimi.

Belgjika është goditur gjithashtu nga përmbytjet e shpejta, dhe video dramatike tregoi që makinat po hiqeshin përgjatë një rruge në qytetin Verviers.

VERITAS.COM.AL