Etiketa: is_tag

Lufta verbale në OKB me Rusinë/ Frrok Çupi: Çfarë dëshmoi Rama në fjalimin e tij
Shqipëria për herë të parë drejtoi një takim të nivelit të lartë të Këshillit të Sigurimit të OKB, që pati në fokus agresionin rus në Ukrainë. Në nisje të seancës ambasadori rus replikoi me drejtu...
Greqia mund të shpallë Ligjin e Luftës për herë të dytë
Frrok Çupi Tani ja ku jemi: Greqia po bën gati të gjitha ‘mrrokullat’ për nisjen e një konflikti me Shqipërinë, e ndoshta një Ligj të Dytë të Luftës. Për herë të parë, Ligjin e Luftës kundër Sh...
Tani, kur ka nevojë Altini, ne s’jemi aty
Frrok Çupi Tanimë, si pa zë, mes nesh kemi bërë marrëveshjen se kur themi ‘Altini’, na vjen ndërmend Mrizi i Zanave në Fishtë... Unë për vete e ngatërroj edhe me nipin tim që quhet ‘Altin’....
Doktorë djaj
  Frrok Çupi E morët lajmin? Një doktor, madje doktor ligjor në Tiranë, ka vendosur që ‘thyerjen e kockës së kokës’ dhe ‘thyerjen e kockës së parakrahut’ të mos i konsiderojë ‘plagë të r...
Zoti nuk bëri dallim mes turqve dhe grekëve
Frrok Çupi Kësaj here zoti u rrokullis nga qielli në formën e stuhisë dhe iu sul Turqisë e Greqisë. Ujërat kanë tmerruar të gjallë e të vdekur. Të vdekurit po shkulen nga toka ndërsa të gjallët...
Qeveria ndryshoi në ‘pikën e vlimit’
Frrok Çupi Ka ca njerëz që sapo lexojnë këtë titull, e lënë me aq dhe i kthehen shokut që s’e ka mbaruar akoma gotën e rakisë: -Shiko more!, ta thashë se po vlon kazani i Ramës. E kam thënë unë...
Një grek tjetër në Shpirag
Frrok Çupi Ky nuk është nga grekët e varrezave të Kosinës, madje as ka lindur akoma. Mund të lindë në çdo moment, kurdo që t’ i duhet politikës, ose më mirë silogjeve ekstremiste greke që me sa...
D’Alema i drejtohet Korfuzit dhe tallet: ‘Ah, tani po shkoj në BE’.
Frrok Çupi Kjo ka ndodhur këtë javë. Massimo D’Alema, kryeministër i Italisë në vitet më të zeza të Shqipërisë (1998-2000), vizitoi Ksamilin dhe qëndroi pak ditë. Qëndroi në Kep Merly. Autor...
Afërdita Onuzi nxjerr xhubletën nga varri
  Frrok Çupi Përmes shënimeve shumëvjeçare, po lëvizim sa në histori, në perceptime, me fotografi, me etnografë të mëdhenj, deri në ngjarje të vërteta se si ndodhi varrimi e si u ba zhvarri...
Besimi, ky burrë i mirë që na ruan vreshtat
  Frrok Çupi Cili është ky burrë unik me emrin Besim? Me këtë emër kam njohur vetëm Besim Hajdarin, një shoqërues besnik i Azem Hajdarit që në fakt nuk i lidh mbiemri. Sot është veç pasi...