Etiketa: is_tag

Gjyqi ndaj Mediut për ‘Gërdecin’/ Merren në pyetje 4 nga 8 dëshmitarët e thirrur në seancë
Këtë të enjte po mbahet seanca e radhës ndaj ish ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i marrë si i pandehur nën akuzën e shpërdorimit të detyrës të kryer bashkëpunim për shpërthimin e Gërdecit. G...
Gjykata e Strasburgut u jep të drejtë familjarëve të viktimave në Gërdec.
Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka dalë me vendim për padinë e familjarëve të Gërdecit. Teksa kjo çështje ndodhet në Gjykatën e Posaçme me kërkesë të SPAK, Strasburgu thotë se ndër v...
Gjykata Speciale: ‘Shkëlzen Berisha do thirret si dëshmitar në gjyqin ndaj Fatmir Mediut për Gërdecin!’.
Djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, Shkëlzen Berisha do të thirret si dëshmitar në gjyqin ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes në qeverinë e babait të tij, Fatmir Mediu. GJKKO ka pranuar sot kër...
Çështja Gërdeci/ SPAK kërkon dëshmitarë Shkëlzen Berishën dhe Aldo Bumçin në procesin ndaj Fatmir Mediut
SPAK i ka kërkuar Gjykatës të thirren si dëshmitarë në procesin e Fatmir Mediut në lidhje me “Gerdecin”, Aldo Bumcin dhe Shkëlzen Berishën. Ministria e Drejtësisë, me ministër asokohe, Aldo Bum...
Nis gjyqi për “Gërdecin”, në seancë të gjithë të dëmtuarit nga shpërthimi i 2008
Këtë të enjte ka nisur sërish gjyqi për Gërdecin në vitin 2008. Në këtë seancë gjyqësore do tw behen pjesë edhe të gjithë personat që janë dëmtuar nga  shpërthimi ku mbeten të vrarë 26 persona ...
Çësshtja ‘Gërdeci’/ Pritet sot pretenca ndaj Mediut, ja kërkesa e Zamira Durdës për GJKKO
Procesi për Fatmir Mediun, Zamira Durda dorëzon kërkesë në gjykatë për t’i bërë pjesë e procesit. Gjykata e Posaçme më herët nuk pranoi që familjarët e viktimave të Gërdecit të ishin pjesë e proce...
Shtyhet për në 9 Maj seanca për Fatmir Mediun/ “Gërdeci”, Prokuroria nuk është gati
Seanca për gjykimin e Fatmir Mediut për dosjen “Gërdeci” është shtyrë për në datën 9 Maj, ora 14:00. Shkak për këtë është bërë kërkesa e Prokurorisë pasi nuk ishte gati për të dhënë konkluzione...
Gjykata e Posaçme fundos Fatmir Mediun, zyrtarisht i pandehur , kalon për gjykim dosja ‘Gërdeci’
Gjykata e Posaçme ka fundosur ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu. Pavarësisht manovrave dhe skemave, dosja e Gërdecit do të kalojë për gjykim. Dosja 'Gërdeci' do të kalojë për gjykim. Ky ës...
Dosja Gërdeci/ Vendoset sot në GJKKO nëse çështja do kalojë për gjykim.
Ditën e sotme në GJKKO do të mbahet seanca paraprake për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu. Në këtë seancë paraprake pritet të vendoset nëse çështja do të kalojë për gjykim. Në seancën e kalu...
Sot mbushen 15 vite nga tragjedia e Gërdecit, 2008. Askush para ligjit
( FOTO: Momenti i shpërthimit) Sot bëhen 15 vite nga tragjedia e Gërdecit, ku humbën jetën 26 persona dhe më shumë se 300 të tjerë mbetën të plagosur pas shpërthimit të fuqishëm në një depo të ...