Etiketa: is_tag

Irena Gjoka do të gjykojë dosjen ‘Gërdeci’ për Fatmir Mehdiun
Pas dorëheqjes së gjyqtarit Erjon Çela për dosjen ‘Gërdeci’, shorti ka caktuar Irena Gjokën për të vijuar çështjen. Gjoka do të vendosë në seancë paraprake nëse ish-ministri Fatmir Mediu do të dal...
SPAK shpall zyrtarisht të pandehur Fatmir Mediun dhe dërgon dosjen në Gjykatë
Struktura e Posaçme e Kundër Krimit (SPAK) ka dërguar për gjykim dosjen e ish-minnistrin Fatmir Mediu, i akuzuar për përgjegjësinë e tij në tragjedinë e 15 marsit të vitit 2008 në Gërdec. Ai ak...
Një ditë si sot, pas 12 vjetësh. Kërkohet drejtësi për 26 të vrarë në Gërdec. Shkëlzen Berisha thirret në SPAK! I përfshirë në demontimin e armëve që solli tragjedinë
Shkëlzen Berisha paraqitet në SPAK. Ai është futur para pak minutash në Prokurorinë re Posaçme.  Burime për gazetaren e Report Tv Keti Banushi bëjnë më dije se ai është thirrur për tu marrë në pye...
Autori amerikan i librit “Armët dhe çunat” flet për Gërdecin: Asgjë nuk fshihet dot përgjithmonë!
Gazetari amerikan Guy Lawson, autor i librit “Armët dhe çunat”, i cili fitoi gjyqin pas padisë së Shkëlzen Berishës thotë se ka një mënyrë për të rihapur hetimin për çështjen e Gërdecit, nëse ka v...
‘Gërdeci’ nuk mbaron me ‘shpërdorim detyre’. Hetimet mbaruan, provat janë aty, për krim më të rëndë.
  Provat për ta gjykuar Fatmir Mediun, ish ministër të Mbrojtjes, për akuza më të rënda se sa vetëm ‘Shpërdorim detyre’ janë aty dhe është ccështje interpretimi, ndaj i takon GJKKO që ta v...
Pasi Mediu thërritet nën akuzë për tragjedinë e Gërdecit, mbrohet Meta.
Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka reaguar me tone të ashpra pasi SPAK i ka komunikuar akuzën kreut të Partisë Republikane Fatmir Mediu në lidhje me çështjen e Gërdecit. Meta gjatë një inte...
Fatmir Mediu mbërrin në SPAK për t’u njohur me akuzën mbi ‘Gërdecin’.
Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu ka mbërritur në SPAK, për të njohur me akuzën për ngjarjen e Gërdecit, pasi tashmë është marrë zyrtarisht i pandehur nga Prokuroria e Posaçme. Fatmir Medi...
Tragjedia e Gërdecit në dyert e Drejtësisë, ish-ministri Aldo Bumçi merret në pyetje nga SPAK
Ish ministri i Partisë Demokratike gjatë qeverisjes së Sali Berishës, Aldo Bumçi ka mbërritur në SPAK. Mësohet se Bumçi do të pyetet si person që ka dijeni për tragjedinë e Gërdecit. Bumçi po merr...
Dosja “Gërdeci”, Gjykata e Lartë, ja nga kush do të gjykohet ish-ministri Mediu
Gjykata e Lartë ka hedhur shortin për çështjen ndaj Fatmir Mediut. Seanca do shqyrtohet nga gjyqtarja Albana Boksi. Ish-ministri përmes avokatit të tij mbrojtës ankimoi vendimin e apelit të posaçë...
Fatmir Mediu kërkon të mos rihapen hetimet për Gërdecin, bën rekurs në Gjykatën e Lartë
Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu ndaj të cilit Gjykata e Apelit të Posaçëm vendosi të rihapë gjykimin ndaj tij për dosjen “Gërdeci”, i ka bërë rekurs vendimit. Rekursi është depozituar nga av...