Etiketa: is_tag

Parlamenti Iranian kundër presidentit Rouhanit; refuzohen përgjigjet e tij për problemet ekonomike
Parlamenti iranian ka shprehur pakënaqësinë e tij per presidentin Hassan Rouhani të martën, duke votuar për të mos pranuar përgjigjet e tij pasi e ka kritikuar per  perkeqesimin e ekonomisë. Es...
Irani ka arrestuar ‘shumë spiunë’…, dhe ka ‘mbjellë’ spiunë në Izrael!
Ministri i Inteligjencies i Iranit tha se “disa spiunë” janë arrestuar si pjesë e masave energjike mbi spiunazhin. Media tha se po aludohet edhe për një agjent iranian me dy kombësi,  që ndodhet n...
A do të përhapin trazira në Iran sanksionet e Shteteve të Bashkuara?
(FOTO: Një burrë shkëmben monedhën Iraniane, rial,  me dollarë Amerikan në një pikë shkëmbimi monetar në Teheran, në 8 gusht 2018)/ AFP / ATTA KENARE Nëse Shtetet e Bashkuara shpreson se duke ri...
Sanksionet e Trump ndaj Iranit i dërgojnë një mesazh Evropës: SHBA është ende bosi
Nga: Daniel R. DePetris Të hënën, më 6 gusht, krahu i gjatë i Departamentit të Thesarit në Shtetet e Bashkuara arriti në Evropë dhe ka tronditur me dhunë kontinentin. Vala e parë e sanksioneve dytë...
BE nis kursin e përplasjeve me Amerikën; Mogherini bën thirrje që të sfidohet Trump para Iranit.
BE është vënë në një kurs përplasjesh me Donald Trump pasi shefja për politikën e jashtme, Mogherini,  u bëri thirrje europianëve që të shtojnë marrëveshjet e biznesit me Iranin si një sfidë për d...
Zemërimi, frika dhe sfida përfshijnë Iranin teksa i kthehen sanksionet Amerikane.
Iranianët folën të zemëruar, në frikë dhe sfidantë ditën e  Marte menjëherë pas presidenti Amerikan, Trump, shpalli kthimin e sanksioneve dhe pasi lideri Iranian hodhi poshtë ofertën e presidentit...
Trump paralajmëron partnerët mbi tregtinë me Iranin
Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka lëshuar një paralajmërim të fortë  ndaj kujtdo që bën tregti me Iranin, duke ndjekur rivendosjen e seksioneve ndaj këtij vendi. "Kushdo që bën biznes me Ir...
Irani refuzon ofertën e Trump per bisedime si ‘poshtërim’, pa vlerë
(FOTO ARKIVE: Presidenti i Iranit Hassan Rouhani merr pjesë në një konferencë shtypi pranë Kancelarisë në Vjenë, Austri 4 korrik 2018)/   By Bozorgmehr Sharafedin, Reuters/  LONDËR (Reuters)...
Monedha Iraniane bie 18% në dy ditë
Nga: KARIM SAHIB Riali iranian ka humbur gati dy të tretat e vlerës së tij që nga fillimi i vitit Monedha e Iranit eshte shkembyer në një rekord të ri minimal prej 119,000 kundrejt dollarit,...
Trump: ‘Kam një bisedë me Rouhan…, për të mirën e tyre dhe për të mirën e Amerikës’.
 Nga: Andrew BEATTY, AFP/   (FOTO: Presidenti i SHBA Donald Trump gjatë një konference të përbashkët shtypi me Kryeministrin italian Giuseppe Conte (AFP Photo / Jim WATSON) Uashington (AFP) ...