Etiketa: is_tag

Ministri i Jashtëm i Iranit bën vizitë surprizë në samitin e G7.
AFP / Nicholas Kamm Kryeministri i UK, Boris Johnson dhe presidenti i SHBA, Donald Trump dukeshin në një atmosferë miqësore teksa ishin ulur në një mëngjes pune në resortin francez të Biarritz/...
Grindja mbi cisternën Iraniane: Anija e kapur nis lundrimin nga Gibraltari.
Një anije Iraniane e mbajtur në Gibraltar që në muajin Korrik si e dyshuar për transport nafte drejt Sirisë, ka lënë portin. Burimet nga Marina tregojnë se cisterna është duke lëvizur nga Lindj...
‘Aleatja’ e NATO-s, Gjermania, nuk do të mbështesë SHBA në Gjirin Persik për të shmangur luftën me Iranin
Shtetet e Bashkuara ka kërkuar bashkëpunim detar nga Gjermania në Ngushticën e Hormuzit pasi tensionet me Iranin përshkallëzohen, por udhëheqësit politikë të kombit Evropian kanë refuzuar të ndihm...
Donald Trump zbut frikën mbi kërcënimin eminent të luftës me Iranin
Presidenti Donald Trump të hënën minimizoi frikën se ai është duke u përgatitur për të shkuar në luftë me Iranin, pavarësisht nga konfliktet e vazhdueshme në rajon. Presidenti diskutoi Iranin g...
Irani heton një cisternë me flamur Britanik të kapur pas ‘konfliktit’
David Vujanovic, AFP Rojet Revolucionare thanë se kishin kapur një cisternë me flamur britanik në Ngushticën e Hormuzit për thyerjen e rregullave ndërkombëtare detare. (Foto AFP / Atta KENARE)...
Çfarë do të thotë në të vërtetë rrëzimi i një droni Iranian nga SHBA
Tensionet mes SHBA dhe Iranit po rriten gradualisht për javë dhe njoftimi i Presidentit Trump të enjten se një anije e Marinës së SHBA-së rrëzoi një dron Iranian në ngushticën e Hormuzit vetëm shtoi...
Duke kërkuar partnerë: Pompeo arrin në Arabinë Saudite për bisedime mbi krizën me Iranin
Sekretari i Shtetit i SH.BA-së Mike Pompeo u ul në Arabinë Saudite herët të hënën në mëngjes për bisedime me aleatin e ngushtë mes tensioneve në rritje me Iranin. Në Jeddah, zoti Pompeo do të t...
Evropianët, paralajmërim zyrtar ndaj Iranit mbi angazhimet e marrëveshjes bërthamore – diplomatët
PARIS / BRUKSEL, 24 qershor (Reuters) - Franca,Britania dhe Gjermania kanë dërguar një paralajmërim zyrtar diplomatik ndaj Iranit për pasojat serioze me të cilat Teherani do te përballet nëse ridi...
Shtetet e Bashkuara nis sulmin kibernetik mbi sistemin e armëve të Iranit.
Shtetet e Bashkuara nis sulmin kibernetik mbi sistemin e amrëve të Iranit ditën e enjte, ndërsa presidenti Trump anuloi sulmin ajror mbi vendin, raportohet nga Shtetet e Bashkuara. Sulmi kibern...
Presidenti Donald Trump ‘nuk e do luftën me Iranin’.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë se ai nuk do luftë me Iranin edhe pse përmes rritjes së tensioneve mes dy vendeve, sipas zyrtarëve. Në një takim të të mërkurës, presid...