Etiketa: is_tag

“Hamasi nuk përfaqëson palestinezët”, tha Blinken në Tel Aviv.
Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi se Hamasi nuk përfaqëson palestinezët. Blinken e dha sdeklaratën gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryeministrin izraelit, Be...
Blinken viziton Izraelin për të treguar mbështetjen e SHBA-së pas sulmeve të Hamasit
Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbërritur në Izrael në shenjë mbështetjeje pas sulmeve vdekjeprurëse të fundjavës nga Hamasi. Z. Blinken pritet të kërkojë lirimin e pengjeve të r...
Edhe më herët ishte vonë.
Frrok Çupi Tani po-e-po!, që është shumë vonë... Askush nuk e dinte se do të ndizej lufta e tmerrshme Izrael- Gaza, por kjo luftë do të vinte. Prandaj është vonë. As vetë Izraeli, që është...
Izrael: Netanyahu dhe opozita bien dakord për të formuar një qeveri emergjente
Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu dhe lideri i opozitës Benny Gantz kanë rënë dakord të formojnë një qeveri emergjente. Do të ngrihet gjithashtu një “kabinet lufte”, me Netanyahun, Gan...
Që prej Holokaustit asnjëherë nuk janë vrarë kaq shumë hebrenj brenda një dite: Presidenti i Izraelit
Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog, në një mesazh u bëri thirrje të gjitha kombeve në mbarë botën “të dënojnë ashpër Hamasin dhe ta etiketojnë atë si një organizatë terroriste”. Në të njëjtën ...
1500 terroristë palestinezë gjenden të vdekur në kufirin e Gazës: Media.
Trupat e rreth 1550 terroristëve palestinezëve janë gjetur pranë kufirit të Gazës, në territorin izraelit. Kjo është bërë e ditur nga “Jerusalem Post”, në llogarinë e tij në X. Numri i të vdekurve...
Çifti izraelit fsheh binjakët 10-muajsh para se të vriteshin nga sulmi i Hamasit
Një çift i ri izraelit që u vra nga terroristët e Hamasit në shtëpinë e tyre në Izrael arritën të shpëtonin nga i njëjti fat tragjik foshnjat e tyre binjake 10 muajshe duke i fshehur. Itay dhe ...
Izraeli rimerr kontrollin e të gjitha komuniteteve përreth Gazës
Ushtria e Izraelit ka bërë të ditur të hënën se ka marrë kontrollin e të gjithë komuniteteve rreth Gazës. Sipas asaj që bëri të ditur zëdhënësi i IDF-së, Admirali Daniel Hagari, p...
Austria pezullon ndihmën për palestinezët.
Austria ka njoftuar se po pezullon ndihmën e saj për palestinezët, në një total prej rreth 19 milionë euro, në përgjigje të sulmit të Hamasit ndaj Izraelit. Lajmi u bë i ditur nga ministri i ja...
Lufta/ Rritet numri i të vrarëve në Gaza në 436, më shumë se 2200 të plagosur.
Numri i të vdekurve në Gaza është rritur në 436, thanë zyrtarët palestinezë të hënën, ndërsa Izraeli godet territorin e izoluar dhe me popullsi të dendur me sulme ajrore në përgjigje të sulmit të ...