Etiketa: is_tag

Lufta në Gaza, 45.1% e shqiptarëve mbështesin Palestinën: Sondazhi
Ashtu si shumica e qytetarëve në botë edhe qytetarët shqiptarët nuk janë indiferentë për konfliktin midis Izraelit dhe Palestinës. Ne gjetjet e Barometrit në Euronews Albania del se shqiptarët ...
Në ora 07.00 nisi armëpushimi katër ditor në luftën Izrael-Hamas
Armëpushimi katërditor midis ushtrisë izraelite dhe lëvizjes islamike palestineze Hamas, hyri në fuqi në orën 07:00 me orën lokale. Armëpushimi pritet të çojë në lirimin e pengjeve të marra nga Ha...
Rama propozon rrugë të tretë për Gazën: “Një të ardhme pa Hamas dhe pa trupat izraelite”.
Kryeministri Edi Rama zhvilloi këtë të martë biseda me ambasadorët e Ligës Arabe dhe të Izraelit në vendon tonë, ku ndau mendimet dhe shqetësimet në lidhje me luftën Izrael-Hamas. Përmes një po...
Izrael- Hamas: 5 ditë armëpushim për lirimin e dhjetëra pengjeve. Pranë marrëveshjes
Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Hamasi kanë rënë dakord për një marrëveshje paraprake për lirimin e dhjetëra grave dhe fëmijëve të mbajtur peng në Gaza, në këmbim të një pauze pesë-ditore. Lir...
Angelina Jolie dënoi sulmet ndaj civilëve/ Presidenti izraelit: “Jolie nuk ka qenë kurrë në Gaza!”
Në një intervistë ekskluzive me Piers Morgan, Presidenti izraelit Isaac Herzog rrëfeu tmerrin e sulmit terrorist të Hamasit të 7 tetorit, kërcënimet ndaj hebrenjve në mbarë botën dhe kundërsulmin ...
Konflikti Izrael-Hamas/ Rama: Mbështesim thirrjen për një pauzë humanitare, armëpushim në këmbim të lirimit të pengjeve
Kryeministri Edi Rama shprehet se konflikti mes Izraelit dhe Hamasit duhet të marrë fund përpara se të dalë jashtë kontrollit dhe të përshkallëzohet në rajon. Në një reagim në X, duke komentuar zh...
Revista New York Times detyron shkrimtaren të japë dorëheqjen, shkak mbështetja e saj ndaj Palestinës
Revista New York Times detyroi shkrimtaren e stafit, e vlerësuar me çmime Jazmine Hughes, të jepte dorëheqjen pasi ajo nënshkroi një letër në mbështetje të Palestinës, të cilën media e quajti shke...
Deklaroi se do të hidhte bombën atomike në Gaza, Netanyahu pezullon ministrin e ekstremit të djathtë
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka pezulluar një ministër të kabinetit të ekstremit të djathtë nga pjesëmarrja në mbledhjet e qeverisë, pasi ministri sugjeroi se hedhja e një bombe bërth...
Izraeli merr përgjegjësinë për sulmin në spitalin e Gazës: ‘Ambulanca po përdorej nga Hamasi’
  Ushtria izraelite tha se autokolonat me ambulanca që sulmoi jashtë spitalit Al Shifa në Gaza, po përdoreshin nga Hamasi. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (ID...
Dronët amerikanë fluturojnë mbi Gaza në kërkim të pengjeve
Sipas Autoritetit të Transmetimeve Izraelite, SHBA-ja ka fluturuar me dronë mbi Rripin e Gazës në kërkim të pengjeve të mbajtur nga grupet palestineze. Autoriteti i Transmetimeve Izraelite nuk ...