Etiketa: is_tag

Netanyahu fton presidentin e ri hebre të Ukrainës në Izrael
  TEL AVIV - Kryeministri Benjamin Netanjahu të hënën telefonoi presidentin e sapozgjedhur të Ukrainës Volodimir Zelensky dhe e ftoi për të vizituar Izraelin. Ambasadori i Izraelit në U...
Pas fitores, Netanyahu duket se do të formojë qeverinë e krahut të djathtë.
Kryeministri, Benjamin Netanyahu kërko të formojë koalicionin qeveritar të krahut të djathtë ditën e Enjte pas fitores së siguruar në zgjedhjet e nivelit të lartë në Izrael, pavarësisht nga sfida ...
Zgjedhjet në Izrael, kokë më kokë Gantz-Netanyahu. Të dy pretendojnë fitoren
Sipas sondazheve të para , ish-ushtaraku Gantz është në avantazh te lehte me 36 vende ndaj Kryeministrit izraelit Netanjahu Nga: Mauro Indelicato / Një e dhëne e parë mund të jetë tashmë tre...
BE refuzon urdhrin e Trump për t’i njohur sovranitetin Izraelit mbi Lartësitë Golan.
  Sovraniteti i Izraelit mbi lartësitë Golan nuk do të njihet apo sanksionohet nga Bashkimi Evropian (B.E.), pavarësisht ndryshimit të politikave të SHBA-së në territorin e kontestuar. ...
Izraeli, Rumania ndjek Trumpin: ambasada në Jerusalem
Kryeministrja Viorica Dancila, në konferencën American Israel Public Affairs Committee (Aipac) në Uashington, ka njoftuar zhvendosjen Rumania do ta njohë Jerusalemin si kryeqytetin e Shtetit të...
Sekretari amerikan i Shtetit do të vizitojë Izraelin përpara zgjedhjeve
Uashington (AFP) - Sekretari i shtetit i SHBA, Mike Pompeo do të vizitojë Izraelin përpara zgjedhjeve të 9 prillit, por nuk do të përfshihet në politikën e brendshme të vendit, tha të martën Depar...
Izrael, Netanyahu drejt inkriminimit për korrupsion
- Sipas mediave izraelite, prokurori Avichai Mandelblit është i gatshëm të formulojë kërkesën për inkriminimin që ka te beje me tre hetime që varen mbi koken e kryeministrit- Nga: Renato Zucche...
Objektivi i Izraelit: Grupet e financuara nga George Soros që udhëheqin luftën BDS mbi Shtetin Hebraik
  TEL AVIV - Financimi i lidhur me aktivistin miliarder George Soros është një temë e zakonshme, por kryesisht e nënvleresuar midis organizatave që udhëheqin ose mbështesin fushatën anti-s...
Pompeo: Shtetet e Bashkuara ndihmuan në forcimin e lidhjeve mes Izraelit dhe Shteteve Arabe
  Times of Israel raporton: Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo tha të enjten se administrata Trump ka ndihmuar në lehtësimin e bashkëpunimit midis Izraelit dhe një numri të vendeve ara...
Izraeli dhe SHBA dalin zyrtarisht nga UNESCO ‘e korruptuar’
( Foto nga: LOIC VENANCE/AFP/Getty)/ Izraeli u largua zyrtarisht nga Organizata Arsimore, Shkencore dhe Kulturore e Kombeve të Bashkuara (UNESCO) në Ditën e Vitit të Ri, në shenjë proteste ndaj...