Etiketa: is_tag

Izraeli pranon planin e Biden për t’i dhënë fund luftës në Gazë
Një ndihmës i kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se Izraeli e ka pranuar një marrëveshje kornizë për ndërprerjen e luftës në Gazë – e cila tani po çohet përpara nga presidenti i SHBA-...
Izraeli merr kontrollin e gjithë kufirit me Gazën
Ushtria izraelite ka thënë se ka marrë kontrollin e zonës mbrojtëse strategjikisht të rëndësishme përgjatë kufirit Gaza-Egjipt të njohur si Korridori Filadelfi, që do të thotë se tani kontrollon t...
Biden i bën thirrje Izraelit të mbrojë civilët
Administrata e presidentit amerikan Joe Biden i ka bërë thirrje Izraelit të marrë çdo masë paraprake për të mbrojtur civilët palestinezë pas sulmit në Rafah që vrau dhjetëra njerëz, ndërsa demokra...
Izraeli njofton vrasjen e komandantit të Hezbollah në Liban
Ushtria izraelite njoftoi se ka vrarë terroristin Qassem Saqlawi, komandant i sistemit të raketave në sektorin qendror bregdetar të Hezbollahut, në një sulm me dron teksa po udhëtonte në zonën Tir...
Gjykata Ndërkombëtare Penale kërkon urdhër arrest për kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu dhe udhëheqësit e lartë të Hamasit
Gjykata Penale Ndërkombëtare po kërkon urdhra arresti për liderin e Hamasit, Yahya Sinëar dhe kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit lidhu...
Izraeli informoi SHBA për sulmet ndaj Iranit, por nuk u miratua përgjigjja: Media
SHBA- Shtetet Bashkuara të Amerikës u informuan për planet e Izraelit për të goditur, por ata nuk e miratuan veprimin, thonë zyrtarë të paidentifikuar për disa media amerikane. Si NBC...
Izraeli nis hakmarrjen, sulmon me dronë dhe raketa Iranin
Izraeli ka lëshuar mëngjesin e së premtes, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit. Sulmi raportohet se është kryer në provincën qendrore të Isfahan, pranë një baze ushtarake. Kjo është konf...
Netanyahu thotë 9 fjalë rrëqethëse ndërsa presidenti i Iranit zotohet të shkatërrojë plotësisht Izraelin
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu nuk la asnjë dyshim në një deklaratë të mërkurën, në lidhje me atë që mund të bëjë vendi i tij hebre nëse tensionet aktuale me Iranin përshkallëzohen më te...
Analiza e DW: Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, pikë kthese në konflikt!
  Thirrje ndërkombëtare për përmbajtje maksimale, sepse sulmi i Iranit ndaj Izraelit konsiderohet prej ekspertëve si pikë kthese në konfliktin mes dy vendeve. Sekretari i Përgjithshëm i...
Izraeli i paprekshëm/ Sotiri: Irani pretendon që të mbajë hegjemoninë në Lindjen e Mesme
Ekspertja e çështjeve ndërkombëtare, Juxhina Sotiri thotë se është herë e parë që nga viti 1988, që Irani del hapur në një konflikt me Izraelin. Në një intervistë për “Newsline” në ABC News, So...