Etiketa: kina

Çimentohet ‘perandori’ Xi Jinping në pushtet; Kina ndryshon ligjin në favor të presidentit të përjetshëm.
Partia Komuniste e Kinës ((CPC) ka propozuar heqjen e kufizimit të mandateve mbi postin e Presidentit. Propozimi u bë nga presidenca e partisë ditën e Diele. Kjo lëvizje do ta bëjë shumë më të thj...
SHBA, Japoni, Indi dhe Australi bashkojnë forcat kundër programit të Kinës ‘Belt and Road’
Revista Australiane ‘Financial Review’ raportonte të Dielën se Australia, India, Japonia dhe Shtetet e bashkuara po marrin në konsideratë një aleancë për kontrollin e rritjes së influencës së Kinë...
“Fund i Historisë”/ Rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991 dhe ngritja e Kinës në 2017.
-Ndoshta zëri më i spikatur gjeopolitik në ato ditë ishte zëri i një mendimtari Amerikan, Francis Fukuyama.  Në 1989, viti kur ra Muri i Berlinit, Fukuyama publikoi Esse-në “Fundi i Histoirsë në n...
Që sot, e hënë, presidenti Trump e quan Kinën një ‘konkurrent strategjik’.
Presidenti Trump do ta quajë Kinën “konkurrent strategjik” në të ardhmen e Strategjisë së Sigurisë Kombëtare që do të zbulohet të hënën- sipas zyrtarëve të lartë në administratë që ka siguruar dok...
Media shtetërore kineze: Opinioni në Kinë ishte mashtruar nga media Amerikane me urrejtje ndaj Trump.
Fushata e regjimit komunist të Kinës e lavdërimit ndaj presidentit Donald Trump vazhdoi të Enjten me publikimin e editorialeve që godasin shtypin e lirë amerikan që ka “mashtruar” sikur publiku ki...
Trump zbret në tokën kineze për bisedime me Xi mes tensioneve mbi Korenë e Veriut.
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka arritur në Kinë për bisedime që duket se do të dominohen nga tensione mbi programin bërthamor të Koresë së Veriut. Trump u ul me “Air Force O...
KOMENT: Donald Trump po përgatit mesazh ‘monumental’ ndaj Kinës mbi Luftën e Tretë.
Nga: Veritas/ Trump ndaj Kinës:  “Shiko, unë po përdor të njëjtat taktika që ju përdorni. Ju përdorni Korenë e Veriut si një fuqi kundër nesh. Unë po përdor Japoninë si fuqi kundër jush”. “Epoka e ...
Xi Jinping ‘lideri kinez më i fuqishëm që nga Mao Ce Dun’. I vihet emri në Kushtetutë.
Partia në pushtet në Kinë, Partia Komuniste, ka votuar për të vënë emrin dhe ideologjinë e Xi Jinping në Kushtetutën e vendit, duke e ngritur atë në të njëjtin nivel me themeluesin Mao Ce Dun. ...
Kina mbyll ndërmarrjet e Koresë së Veriut.
KIna iu ka kërkuar kompanive Koreano- Veriore që operojnë në territorin e saj, që të mbyllin aktivitetet. Kina ka thënë se me këtë po zbaton vendimet e Kombeve të Bashkuara mbi saksionet kundër sh...
Kina kufizon tregun e naftës dhe ndalon plotësisht tregun e tekstileve me Korenë e Veriut
Një deklaratë e Ministrisë së Tregtisë në Kinë thuhet se kufizimet në produktet e petroleumit të rafinuar do të zbatohen që nga data 1 Tetor; ndërsa mbi mbi gazin natyral të lëngshëm do të ndërpri...
Faqja 10 prej 12« E para...89101112