Nga: Louis Casiano | Fox News

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë rënë dakord për një armëpushim 90-ditor në një përpjekje për të zgjidhur dallimet e tyre tregtare. Lajmi erdhi të shtunën pas një takimi të darkës midis Presidentit Trump dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping në Grupin e  Samitit 20 në Buenos Aires.

Si pjesë e uljes se tensionit, Trump ra dakord të vonojë planet për të ngritur tarifat mbi 200 miliardë dollarë në mallrat kineze që do të kishin hyrë në fuqi më 1 janar. Kina ra dakord të blejë një “sasi të konsiderueshme” të produkteve bujqësore, energjisë dhe industriale nga SHBA për të reduktuar deficitin tregtar.

“Është një marrëveshje e pabesueshme,” u tha Trump gazetarëve në bordin e Air Force One, në rrugën e tij te kthimit për në Uashington. “Kina do të hapet, Kina do të shpëtojë nga tarifat, Kina do të blejë sasi masive të produkteve nga ne.”

Marrëveshja e përkohshme do t’i japë të dy kombeve kohë për të sheshuar dallimet e tyre. Nëse jo, 200 miliardë dollarë në tarifa të planifikuara do të hyjnë në fuqi.

Trump pothuajse ka vendosur tarifa mbi 250 miliardë dollarë për produktet kineze. Në përgjigje, Kina vuri taksa mbi 110 miliardë dollarë në mallra amerikane.

Takimi erdhi gjatë udhëtimit të fundjavës së Trump në Argjentinë, ku ai anulloi një takim me presidentin rus Vladimir Putin për shkak te tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës. Ai gjithashtu anulloi një konferencë shtypi duke ndjekur vdekjen e ish-presidentit George H.W. Bush.

“Është e mrekullueshme që të dy palët shfrytëzuan këtë mundësi për të thirrur një armëpushim”, tha Andy Rothman, strateg i investimeve në Matthews Asia. “Të dy palët duket se kanë pasur një ndryshim të madh në zemër për t’u larguar nga konfrontimi drejt angazhimit, gjë që ndryshon tonin dhe drejtimin e bisedës dypalëshe”.

Kina gjithashtu pranoi të etiketonte fentanylin, opioidin sintetik te cituar në mijëra vdekje nga droga, si një substancë e kontrolluar dhe ranë dakord të rishqyrtojnë një gllaberim nga Qualcomm chipmaker-i amerikan që i kishte bllokuar më parë.

Kina anuloi blerjen e propozuar të prodhuesit Holandez te gjysmëpërçuesve NXP nga prodhuesi i chip-save mbi shqetësimet antitrust.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se vendimi i Kinës për etiketimin e ilacit si një substancë e kontrolluar nënkupton se “njerëzit që shesin fentanil në Shtetet e Bashkuara do të jenë subjekt i dënimit maksimal të Kinës sipas ligjit”.

SHBA ka bërë presion ndaj Kinës për të marrë një qëndrim më të ashpër kundër ilaçit, i cili është 50 herë më i fuqishëm se heroina. Shumica e furnizimit në SHBA të ilacit është bërë në Kinë.

Uashingtoni gjithashtu ka akuzuar Pekinin për shitjen e sekreteve tregtare dhe për detyrimin e kompanive amerikane të dorëzojnë teknologjinë në këmbim të aksesit në tregjet kineze.

Veritas.com.al/