Etiketa: kuba

Roli i internetit (dhe i SHBA) në protestat në Kubë.
Andrea Muratore Protestat në Kubë po ndajnë opinionin publik në Amerikën Latine dhe vëzhguesit ndërkombëtarë dhe kanë animuar ishullin e Karaibeve me një forcë të paparë në gjashtëdhjetë e dy v...
Kuba në revoltë, çfarë fshihet prapa protestave anti-regjim?!
Andrea Walton Kuba është tronditur nga protestat më masive të tridhjetë viteve të fundit dhe qeveria marksiste e ishullit tani ka filluar të frikësohet për të ardhmen e saj. Demonstratat fillua...
Donald Trump kërcënon Kubën me Embargo të plotë
FOTO: Michael Reynolds/Getty Images Nga: CHARLIE SPIERING Presidenti Donald Trump kërcënoi të martën të vendosë një embargo të plotë mbi Kubën nëse ata vazhdojnë të ndihmojnë Diktatorin Nico...
Trump njofton sanksione të reja ndaj Kubës.
Qytetarët amerikanë do të jenë në gjendje të padisin ata që konfiskuan pasuritë për regjimin e Kastros Nga: Paolo Manzo / Sao Paulo Shtetet e Bashkuara njoftuan dje se do të aktivizojë kapit...
Miguel Díaz-Canel, President i ri i Kubës: ” Castro do të vazhdojë të qeverisë vendin”.
Në fjalimin e tij të debatueshëm si “President” i Kubës, ditën e Enjte, Miguel Díaz-Canel, u afishua si pasardhës i zgjedhur nga dora e vetë zotit Raúl Castro, dhe bëri të qartë se Castro do të va...
Raul Castro i Kubës i dorëzon pushtetin besnikut të tij Miguel Díaz-Canel
Miguel Díaz-Canel është betuar si president i r ii Kubës, duke zënë vendin e Raúl Castro i cili e mori pushtetin nga vëllai i tij i sëmurë Fidel në vitin 2006. Është hera e parë që nga Revoluci...
Shtetet e Bashkuara tërheq stafin e ambasadës nga Kuba.
Shtetet e Bashkuara ka tërhequr më shumë se gjysmën e stafit të ambasadës në Kubë, në përgjigje të sulmeve misterioze nga i cili disa diplomatë kanë mbetur të sëmurë. Washingtoni  gjithashtu ka...
Stuhia Irma arrin në Kubë dhe godet me erëra dhe me shira të fuqishëm.
Tufani Irma po fshikullin Kubën me erëra të forta dhe shi të rrebeshtë pasi shkretoi disa ishuj në Karaibe. Kategoria pesë e tufanit përmbyti Arkipelagun e Camaguey, në brigjet veri-lindore. ...
​Donald Trump anulon marrëveshjen ‘Obama’ për Kubën, sipas premtimit në fushatë. VIDEO
Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka bërë të ditur sot anulimin e marrëveshjes së arritur ndërmjet vendit të tij dhe Kubës në vitin 2014, nënshkruar nga president Obama, dhe në fjalimin në Majami...
Diktatori Maduro e lë Venezuelën në revoltë dhe niset për në Havanë që të përplaset me Trump.
Prej disa javësh, opozita e Venezuelës ka shpërthyer në protesta dhe revolta pasi diktatura socialiste e vendit tentoi të bënte nul opozitën e vendit përmes një “reforme” në gjykata. Është e çudit...