Etiketa: is_tag

Lajçak për dialogun Kosovë-Serbi: Pres zhvillime të shpejta!
I dërguari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, duke bërë një përmbledhje të aktivitetit të tij si ndërmjetësues. Në një shkrim të publikuar në facebook, Lajçak shprehet se u ka ...
Tensionet në Kosovë/ Lajçak takim të jashtëzakonshëm me përfaqësues nga Franca, Gjermania e Italia
Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, do të takohet gjatë ditës me këshilltarët diplomatikë të liderëve të Francës, Gjermanisë ...
SHBA mbështet Lajçak përballë akuzave të Kurtit: ‘Jemi në të njëjtën linjë me përfaqësuesin e BE’.
Shtetet e Bashkuara i dalin në krah të dërguarit të Posaçëm të Bashkimit Europian, Mirslav Lajçak, pasi kryeministri Albin Kurti e akuzoi se është kundër Kosovës dhe se mban anën e Serbisë. Dep...
Lajçak: Rama po luan një rol aktiv dhe konstruktiv në të gjithë krizën e Kosovës
I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, vlerëson se zgjedhjet në katër komunat e veriut të Kosovës, duhet të mbahen në muajt në vijim. Ai ka folur rreth prop...
Kosovë/ Lajçak takohet me Kurtin. Pas takimit: “Kemi pritur kuptim më të mirë…”!
Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, pas takimit që pati me kryeministrin Kurti dhe katër diplomatët e tjerë, tha se kanë pritur më shumë kuptim për atë që ofron propozimi franko-gjerman. “Qëllimi...
Intervistë për TCH/ Miroslav Lajčák: Opozita të ndalë përshkallëzimin e dhunës, po e kthejnë vendin në vitet ‘90
Miroslav Lajčák, kryesuesi i tanishëm i OSBE-së dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropiane i Sllovakisë, në përmbyllje të vizitës në Tiranë, në një intervistë për gazetarin e Top Channel, Muha...
Mogherini është kthyer e frustruar nga Ballkani. BE- gjithnjë e më pak serioz.
Nga: Miroslav Lajçak/ Bashkimi Evropian është duke u bërë bashkëbisedues, gjithnjë e më pak serioz në çështjet e zgjerimit, e ka lënë Ballkanin Perëndimor, ndërsa pasojat janë që sot dy vende a...