Etiketa: is_tag

Sot nis shpërndarja e librave falas/ Rama: Edhe klasat e dyta dhe të treta do të kenë tekste të reja.
Sot nis shpërndarja e teksteve për të gjithë nxënësit e shkollave publike 9 vjeçare. Ka qenë kryeministri Edi Rama që ka dhënë lajmin, ku thotë se përveç klasave të para, edhe ato të dyta e të tre...
‘Perla’ e Lulzim Bashës: Kam nisur të lexoj Leon Tolstoin që kur isha 4 vjeç, kur isha student në Holandë kam ndihmuar Shqipërinë duke i dërguar para
Nga: Adriatik Doçi  Lulzim Basha pretendon se ka nisur të lexojë që kur ishte në kopësht një nga shkrimtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. (Ndërkohë vajzës së tij 13 vjeçe i lexon përral...
Shelby Steele: Obama ndjen presionin e të pasurit një qëndrim negativ ndaj Amerikës ’
Nga: JEFF POOR Të hënën gjatë një paraqitje në "The Angraham Angle" të FNC, autori dhe kolegu i vjetër i Institutit Hoover Shelby Steele, krijuesi i dokumentarit të dalë së fundmi " What Killed...
Ese: Sa i padijshëm që jam!
Nga: Denis Toçilla Ky është viti i dytë që gjatë pushimeve verore kam filluar të lexoj dhe me këtë rast arrita të masë sasinë e paditurisë sime! Ishte pikërisht libri “Kronik në gur” i shkri...
Historia e Çamërisë përmes letërsisë
Nga Ben Andoni/ Kur vite më parë u botua në Tiranë “Bretkosa” e Mo Yan, shumica besonin se kjo ishte një tepri, thjesht për të prezantuar më shumë një autor nobelist në tregun e vendit. Por, e ...
Mosher: Kina kthehet pas te rrënjët e Nacionalizmit Narcizist
Shteti i Kinës po pozicionohet në nacionalizmin me “baza etnike” dhe “baza raciste”, shkruan autori i librit bestseller dhe ekspert i Azisë, Steven Mosher itë mërkurrën në një intervistë në Breitb...
Cili është autori kontraversal i librit ‘eksploziv’ mbi Trump?!
(FOTO: Autori i librit, Michael Wolff/ BBC)/ Libri nuk është shpërndarë akoma, por megjithatë ka nisur të aërë vende kryesore në titujt e parë të mediave. Sekretare për shtypin e presidentit...
Duket sikur e shkruajmë ne Librin e jetës tonë, por në fakt?…
Nga: Anila Rezhda/ Shkrimtare Secili ndjek një udhë që beson se do e nxjerri tek suksesi dhe lumturia. Bën gabime, korrigjime, lodhet, stërmundohet ose i vijnë mirë e mbarë gjërat nga trashë...