Etiketa: is_tag

Bukuritë e Shqipërisë “joshin” norvegjezët: Destinacioni i ri i pushimeve verore 2024
Tradicionalisht, një numër jashtëzakonisht i madh i rezervimeve verore vijnë gjatë Krishtlindjeve dhe javëve të para pas Vitit të Ri, shkruan në një artikull revista norvegjeze “NTB Kommunikasjon”...
Në Norvegji arrestohet arrestohet aktivistja e bujëshme Greta Thunberg
  Policia norvegjeze ka arrestuar sot aktivisten Greta Thunberg gjatë një proteste në Oslo, raporton Reuters. Aktivistët lokalë dhe të tjerë që kërkojnë heqjen e turbinave me erë nga kullo...
Rudi: Komandanti i forcave mercenare, Wagner, arratiset në Norvegji dhe kërkon azil
Një ish-komandant në grupin e mercenarëve të Rusisë Wagner është arratisur në Norvegji dhe po kërkon azil, pasi ka kaluar kufirin arktik të atij vendi. Lajmi është njoftuar nga CNN që citon po...
Manovra ‘Përgjigja e Ftohtë’, NATO dërgon 30.000 trupa dhe 50 anije në Norvegji
NATO ka mbledhur 30.000 trupa dhe 50 anije luftarake afër kufirit me Rusinë për stërvitje ushtarake, duke rrezikuar tërbimin e ‘Njeriut të Çmendur’, shkruan The Sun, përcjell Periskopi.  Manovra ...
Ish-burri i princeshës Norvegjiane vdes i vetëvrarë, thotë pallati mbretëror
26 Dhjetor (UPI) - Shkrimtari Ari Behn, ish-bashkëshorti i Princeshës Marte Louise të Norvegjisë, ka vdekur i vetëvrare, tha të mërkurën Pallati Mbretëror Norvegjez. Behn, 47 vjeç, ishte martua...
Sulmi mbi xhaminë në Norvegji po hetohet si akt terrorist
Një breshëri mbi një xhami në Norvegji po investigohet si akt i mundshëm terrorist, njofton policia e vendit. Ngjarja ndodhi në vigjilje të fillimit të festës së Kurban Bajramit. Një njeri i...
Qeveria ‘populiste’ e Norvegjisë fiton mandatin e dytë historik
Qeveria e koaliciint të krahut të djathtë në Norvegji, do të vahdojë të qëndrojë në pushte me gjithë fitoren e ngushtë ku mundi opozitën e krahut të majtë të 'kufijve të hapur'. Me 95 për qind ...
Pas 500 vjetësh Norvegjia ndahet nga Kisha Protestane
  Norvegjia po kërkon ndarjen nga më e madhja dhe më e rëndësishmja kishë e saj. Kisha e Norvegjisë dhe qeveria norvegjeze do të ndahet më 1 janar 2017; pas 500 vjetësh. Norvegjia po kë...
Edward Snowden humbi garancinë për të kaluar në Norvegji; do të merrte Çmimin “Ossietzky”.
    (FOTO: Edward Snowden) Edward Snowden kërkoi garanci që të mos ekstradohej në Shtetet e Bashkuara  në qoftë se do të vizitonte Norvegjinë. Por kërkesa e tij u hodh poshtë ng...
Evakuohet ndërtesa e ambasadës së SHBA në Oslo, Norvegji
  Godina në ndërtim ku do të vendoset Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Oslo, Norvegji, u evakuua të Martën për shkak të hetimit të një objekti, tha Policia Norvegjeze. “Skuadra kundë...