Etiketa: osbe

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi: Gati të mbështesim bjellorusët veçanërisht me OSBE-në
Presidenti francez Emmanuel Macron ka propozuar që Brukseli dhe Moska të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Ai zhvilloi bisedime me kancelaren gjermane Angela Merk...
Putin mbështet ndërhyrjen e OSBE-së në Bjellorusi. Rama telefonatë me Lavrov.
Teksa situata politike në Bjellorusi vijon të jetë e tensionuar Kryeministri, Edi Rama ka zhvilluar së fundmi në cilësinë e kreut të OSBE-së, një bisedë telefonike rreth 30 minuta me ministrin...
Kriza politike në Bjellorusi/ Mike Pompeo mbështet iniciativën e Ramës për të lehtësuar dialogun mes palëve
Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ka mbështetur iniciativën e kryeministrit Edi Rama për të takuar palët politike në Bjellorusi për sa i përket konflikti të zhvilluar javët e fundit. Në...
OSBE rrëzon nismën e opozitës parlamentare për ‘ndnryshimin e sistemit’.
OSBE ka dalë kundër nismës së opozitës parlamentare dhe të mbështetur nga një pjesë e deputetëve të PS për ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe listat e hapura. Përfaqësues të këtij institucioni ...
Reforma Zgjedhore/ Ambasadorët e alatëve të mëdhenj bëhen bashkë në ‘Shtëpinë e Europës’.
TIRANË- Që prej orës 11:00 në zyrën e ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka nisur takimi mes tij dhe ambasadorëve të SHBA-së, Yuri Kim, Britanisë së Madhe Duncan Norman dhe i OSBE-së...
OSBE e gjen ‘të miratueshëm’ ligjin anti- shpifje, por gjen rast për të ‘bërë përmirësime’.
Paketa ligjore anti-shpifje e qeverisë shqiptare ështëd dërguar për konsultime edhe nga OSBE, pasi e dërgoi presidenti i Republikës. Me këtë rast, edhe vetë OSBE ndjehet më e relaksuar, pasi si...
Ambasadori i SHBA në OSBE: ‘Krenarë për Shqipërinë në krye të OSBE-së’.
Intervistoi Muhamed Veliu/ TCH James Gilmore ambasador i SHBA në OSBE u pyet nga i dërguari i Top Channel në Vienë Muhamed Veliu si e shikonte ai marrjen e kryesisë së OSBE nga Shqipëria? “M...
Shqipëria merr kryesimin e OSBE-së, Rama: ‘Ky është një moment i jashtëzakonshëm i vendit tim!’.
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama foli përgjatë ceremonisë së marrjes së kryesimit të Presidencës së OSBE-së. “Jam besimplotë që rruga e shtruar nga kryesimi sllovak do shërbejë i reference. ...
Kryesimi i dy kolonave të Evropës vendoset sot në Ballkan: Shqipëri e Kroaci
Kroacia është konsideruar për shekuj pjesë e Ballkanit, tani është anëtare e BE. Shqipëria, pjesë e Ballkanit Perëndimor, sot ka marrë kryesimin e OSBE Shqipëria mori drejtimin e karriges së Or...
Eksperti i OSBE: Ligji i medias është përmirësuar mjaft, kemi punuar bashkë me qeverinë.
Përfaqësuesi i OSBE për lirinë e medias, Harlem Désir, publikoi sot një koment ligjor për hartimin e ligjit për mediat në Shqipëri, pas shumë konsultimeve në procesin e hartimit me përfaqësues të ...
Faqja 2 prej 612345...E fundit »