Etiketa: osbe

1995 – Raporti i BE/OSBE-së: Nafta nga Shqipëria po kalon në Jugosllavi, kontrabandë flagrante në Shkodër
Raporti i BE/OSBE-se, 1995 Një raport i vitit 1995 i Misionit për Asistencë të Sanksioneve që operonte në Shqipëri, pasi Organizata e Kombeve të Bashkuara i kishte vendosur embargo Ju...
OSBE mbështet zgjatjen e mandateve të vetting-ut në Drejtësi
Prezenca e OSBE-së në Shqipëri mëngjesin e 9 shkurtit i është bashkuar deklaratës së  Delegacionit të Bashkimit Evropian dhe të ambasadës së Shteteve të Bashkuara. Kjo në kuadrin ...
Përplasja ideologjike mes Rusisë dhe NATO-s: tri fjalët mbi të cilat luhet kriza.
Nga: LORENZO VILA “Pandashmëria e sigurisë” hyn me prepotencë në debatin mes Rusisë dhe Perëndimit. Për këtë foli Sergei Lavrov, duke komentuar mungesën e përgjigjeve nga NATO dhe SHBA për këtë...
Raporti i OSBE për zgjedhjet, vjen reagimi i parë nga SHBA
Ambasada e SHBA-së në Shqipëri ka reaguar pas publikimit të raportit përfundimtar të OSBE-së për zgjedhjet e 25 Prillit. Yuri Kim nxit institucionet përkatëse që të shqyrtojnë raportin për të përm...
OSBE tha se zgjedhjet e 25 prillit ishin të rregullta, ka përmirësime krahasuar me zgjedhjet e kaluara/ Soreca
Nga Durrësi Ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca u shpreh se zgjedhjet e 25 prillit kanë qenë më të mira se te kaluarat, ndërsa parregullsitë e konstatuara duhet të hetohen nga administrata z...
OSBE dhe KE: Po rivendoset besimi te zgjedhjet, procesi ishte transparent dhe i qetë, e diela dita më e mirë! Vrasja në Elbasan, ngjarja më e rëndë
Vëzhguesit e misionit të OSBE-ODIHR-it e vlerësuan të qetë dhe transparent procesin zgjedhor ndërsa veçuan si ngjarjen më të rëndë atë të Elbasanit ku u vra një mbështetës i PS Pjerin Xhuvani nga ...
Një polake kryearbitre e zgjedhjeve të 25 Prillit
( Foto: Urzula Jozefa Gacek) OSBE-ODHIR e ka përzgjedhur se kush do ta udhëheqë misionin e  monitorimit të zgjedhjeve të 25 Prillit. Gazetari Top Channel Muhamed Veliu raporton se ambasadorj...
OSBE reagon pas zgjedhjes së Altin Binajt në Kushtetuese: ‘Presim emërime të tjera!
Prezenca e OSBE në Tiranë ka përshëndetur zgjedhjen e Altin Binajt si anëtar të pestë të Gjykatës Kushtetuese. Në një postim në twitter, thuhet se u hodh një hap i rëndësishëm drejt bërjes funksio...
Rama në Ministerialin e OSBE: ‘Jemi në krizë, kemi dështuar të trajtojmë dobësitë tona!’
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, mbajti sot fjalën në nisje të Ministerialit të OSBE-së, në cilësinë e kryetarit në detyrë të kësaj organizate. Ndërsa bëri një rezyme të të gjitha sprovave q...
Kryeministri Rama, si kryetar i OSBE, bën apel Armenisë dhe Azerbajxhanit: ‘Ulini armët dhe të nisim negociatat!’
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nën cilësinë e kryetarit të OSBE-së, ka reaguar, pas luftimeve, të rinisura mes Azerbajxhanit dhe Armenisë. Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të OSBE-së, ...
Faqja 1 prej 612345...E fundit »