Etiketa: is_tag

Mike Pompeo fluturon për në Moskë për të folur për Venezuelën dhe Iranin
Vizita e parë zyrtare e sekretarit të shtetit të SHBA, Mike Pompeo,i ulur sot në Moskë, synon të diskutojë situatën delikate në Karakas dhe Teheran Nga: Manuel Glauco Matetich/ Sekretari ame...
Aksioni ushtarak amerikan në Venezuelë ‘i mundshëm’: Pompeo
Uashington (AFP) - Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se administrata e Presidentit Donald Trump ishte e përgatitur të merrte masa ushtarake për të frenuar krizën në Venezuel...
Sekretari amerikan i Shtetit do të vizitojë Izraelin përpara zgjedhjeve
Uashington (AFP) - Sekretari i shtetit i SHBA, Mike Pompeo do të vizitojë Izraelin përpara zgjedhjeve të 9 prillit, por nuk do të përfshihet në politikën e brendshme të vendit, tha të martën Depar...
Pacolli: ‘Rrugëtimi i Kosovës në botë është i mundur vetëm me SHBA!’
( Foto: Mike Pompeo dhe  Behgjet Pacolli gjatë takimit në Mëngjesin e Lutjeve në SHBA)/ Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, gjatë qëndrimit në SHBA, ku po merr pjesë në Lutj...
Trump braktis traktatin e raketave SHBA-Rusi të vitit 1987
  1 shkurt (UPI) - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të premten se Shtetet e Bashkuara do të braktisin traktatin raketor që nënshkroi me Rusinë më shumë se tre dekada më parë, ...
Pompeo paralajmëron Maduron e Venezuelës kundër përdorimit të forcës
Uashington (AFP) - Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo të enjten paralajmëroi Nicolas Maduro të Venezuelës kundër përdorimit të forcës në demonstratat masive, ndërsa rekomandoi mbështetje të ...
Pompeo celebron vdekjen e globalizmit gjatë fjalimit në Davos: ‘Kombet kanë rëndësi’
AFP Fabrice COFFRINI Sekretari i Shtetit Mike Pompeo u tha të pranishmëve në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, të martën se disfata e interesave politike të ngulitura në zyrat kryesore...
Pompeo bisedon mbi Korenë e Veriut me Tokion dhe Seulin
Uashington (AFP) - Sekretari i shtetit Mike Pompeo zhvilloi bisedime mbi Korenë e Veriut me homologët e tij japonezë dhe koreano-jugore përpara një samiti midis udhëheqësit të Pyongyangut dhe pres...
Pompeo do t’i kërkojë Arabisë Saudite që të konsiderohen ‘përgjegjës’ vrasësit e Khashoggit
Riyadh (AFP) - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, të dielën mbërriti në Riad, ku ai do të kërkojë nga Princi i Kurorës Saudite Mohammed bin Salman për të siguruar që vrasësit e gazetarit J...
Pompeo në Egjipt mes shqetësimeve mbi politikën amerikane në Lindjen e Mesme
  KAIRO (AP) - Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo është në Kajro për bisedime me udhëheqësit egjiptianë, ndërsa vazhdon një turne prej nëntë vendeve në Lindjen e Mesme që synon të r...