Etiketa: is_tag

Begaj dekreton ligjin, rrëzon pretendimet e Rithemelimit për komisionet hetimore
Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar ligjin për Komisionet Hetimore Parlamentare. Ligji u miratua me 75 vota pro në seancën e fundit parlamentare të Dhjetorit. Në dekretin e publikuar këtë të enjt...
Presidenti Begaj dekreton ndryshimet në Qeveri
Presidenti i Republikës, Bajram Begaj dekreton ndryshimet në qeveri. Me propozim të kryeministrit, Begaj dekretoi shkarkimin e zonjës Elva Margariti nga detyra e Ministres  së Kulturës, si dhe ...
Që prej Holokaustit asnjëherë nuk janë vrarë kaq shumë hebrenj brenda një dite: Presidenti i Izraelit
Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog, në një mesazh u bëri thirrje të gjitha kombeve në mbarë botën “të dënojnë ashpër Hamasin dhe ta etiketojnë atë si një organizatë terroriste”. Në të njëjtën ...
Pesë ministra të rinj betohen para presidentit Begaj!
Pesë ministra të rinj të kabinetit qeveritar u betuan sot para Presidentit të Republikës, Bajram Begaj. Një ditë më parë Kuvendi miratoi emërimin e ministrave të rinj të propozuar nga kryeminis...
Presidenti dekreton datën: Më 24 shtator zgjedhje për kreun e bashkisë Kukës
Presidenti i Republikës Sh.T.Z.Bajram Begaj shpalli sot dekretin nr. 186 datë 11.08.2023 për “ Caktimin e datës së zgjedhjeve për Kryetar të Bashkisë Kukës”. Presidenti caktoi datën 24 shtator ...
Presidenti i jep mandatin liderit të “Evropa Tani” për formimin e qeverisë në Mal të Zi
Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviç i ka dhënë mandatin për përbërjen e qeverisë së re liderit të Lëvizjes Evropa Tani, Milojko Spajiç. Ai këtë e bëri të ditur në konferencën për media që fi...
Presidenti Begaj pret presidenten e Hungarisë. Novak: Dialogu, rruga e duhur për zgjidhjen e situatës në Kosovë
Presidenti Bajram Begaj këtë të enjte ka pritur në një vizitë zyrtare presidenten e Hungarisë, zonjën Katalin Novak. Në themel të diskutimit në këtë takim duket se ka qenë bashkëpunimi dypa...
Presidenti i Austrisë thotë në Kuvend: ‘Integrimi i Shqipërisë në BE, çështje zemre për Austrinë!’
Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen pas takimit me presidentin Bajram Begaj, ka shkuar në Kuvend, ku edhe foli për marrëdhëniet e ngushta mes Austrisë dhe Shqipërisë. Ai përmendi gjithas...
Gjukanoviç shpërndan Parlamentin, Mali i Zi në zgjedhje të parakohshme, por pa datë
Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, ka shpërndarë Parlamentin më 16 mars dhe sipas Kushtetutës, ai tani duhet që deri më 17 mars të njoftojë për datën e zgjedhjeve të parakohshme parlament...
Presidenti kroat sqaron deklaratën e tij se ‘Kosova i është rrëmbyer Serbisë’.
Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç deklaroi se është keqkuptuar në deklaratat  kur tha se “Kosova i është rrëmbyer Serbisë nga bashkësia ndërkombëtare”. Gjatë një konference për mediat  bashku...