Etiketa: is_tag

Kosova arreston Marko Gjuriq, shef i Zyrës për Kosovën në Qeverinë Serbe. Tension mes palëve. A do të ndërhyjë Rusia?
  Policia e Kosovës ka arrestuar Marko Gjuriçin, shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, sepse ka hyrë ilegalisht në veri të Mitrovicës, raportojnë mediat lokale. Sipas medieve në ...
Mes liderëve botëror, në Serbi besohet më shumë Vladimir Putin
Presidenti rus Vladimir Putin gëzon besimin më të madh nga qytetarët e Serbisë mes liderëve të huaj. Kështu tregojnë të dhënat e një studimi të fundit të kryer nga e përditshmja e Beogradit, Po...
Media në Kosovë dhe Serbi flet për një ‘plan Amerikan mbi çështjen e Kosovës’.
Ndihmës-sekretari i ri i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ëess Mitchell, shkon nesër në Beograd dhe nuk përjashtohet mundësia që qeverisë serbe t’i paraqesë një projekt-tekst në li...
Brenda 24 orë bie pohimi i Thaçit se ‘nuk ka takuar’ presidentin Vucic në Sofje. VIDEO
Media kosovare ka publikuar të dhëna se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar presidentin e Serbisë, Aleksander Vucic; ku- sipas medias- është folur mbi shkëmbimin e territoreve të Kosovës...
Pse Serbia i kërkon ndihmë SHBA për ‘stabilizimin’ e Ballkanit?!
Senatori Amerikan, Ron Xhonson ka vizituar Serbinë ditët e fundit dhe ka mbajtur një takim me presidentin Vuçiç. Vucic i ka kërkuar ndihmë Amerikës ‘për stabilizimin’ e Ballkanit, por nuk ka thënë...
Efektet e votës sonë në OKB kundër SHBA/ Ivica Daçiq: Shtëpia e Bardhë ka më shumë mirëkuptim mbi Serbinë
-Po vijnë sinjalet e para të votës së Shqipërisë kundër SHBA. Ivica Daçiq e vlerësoi si shumë të mirë takimin që kishte me sekretarin amerikan të shtetit Rex Tillerson. Ministri i jashtëm i Ser...
39 persona në ‘listën e zezë’ të Amerikës, një prej tyre në Ballkan tregtari më i madh i armëve.
SHBA kanë vendosur në listën e zezë 39 persona, përfshirë një biznesmen nga Serbia. Sllobodan Tesiq, i njohur si një nga tregtarët më të mëdhenj të armëve në Ballkan është pjesë e kësaj liste, ...
Vuçiq Vendos Lule në Vendin ku u Vra Ivanoviqi
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq vendosi kurorë me lule te vendi ku u vra Oliver Ivanoviqi. Pas vizitës në manastirin Banjska ku dha porosi për paqe, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ...
Nis retorika e ashpër mes Beogradit dhe Prishtinës mbi vrasjen e Ivanoviq.
( FOTO: Ministri i Brendshëm i Serbisë, Nebojsha Stefanoviq)/ Serbia akuzon Kosovën se nuk lejon bashkëpunimin në hetime mbasi e di kush e ka vrarë Ivanoviqin dhe po tenton ta mbulojë. Kjo ësht...
Fraza lufte mes Serbisë dhe Kosovës: Veseli ‘pushton Nishin’ që nga Prishtina, Vuçiq- nga Beogradi
Të dy qeveritë, e Serbisë dhe e Kosoves kanë mbledhur Këshillat përkatëse të Sigurisë, si gatishmeri ndaj njera tjetres. Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar dje se ‘nëse S...