Etiketa: is_tag

Integrimi i Serbisë në BE, ambasadori amerikan thotë se ‘Njohja e Kosovës, s’do të jetë kusht për Serbinë!’
Ambasadori amerikan në Beograd, Christofer Hill, beson se njohja zyrtare e pavarësisë së Kosovës nuk do të jetë kusht për Serbinë që të pranohet në Bashkimin Europian. Ai mendon se kushti kryes...
Vulin sulmoi Ramën për të “joshur” grekët/ Ministria e jashtme thërret për sqarim ambasadorin serb
SHQIPËRI- Ambasadori serb thirret nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë për të dhënë sqarime për deklaratat e zv. Kryeministrit, Aleksandër Vulin, i cili tha të hënën se “vetëm b...
Seancë e jashtëzakonshme për Kosovën në KS të OKB, të pranishëm Vuçiç dhe Kurti
Serbia i ka dërguar të hënën misionit të Guajanës, që kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kërkesë për mbajtjen e një sesioni të jashtëzakonshëm me fokus situatën në Kosovë.  Në kërkesën e Ser...
Serbia refuzon vizitën e ministrit të Brendshëm të Kosovës në Luginën e Preshevës
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka bërë me dije se autoritetet serbe i kanë refuzuar vizitën e planifikuar në Luginën e Preshevës. Përmes një postimi në rrjetin social...
DASH: Kosova dhe Serbia të zbatojnë plotësisht detyrimet e tyre nga marrëveshja e Brukselit
Që nga fillimi i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi në vitin 2011, Perëndimi e ka theksuar se ky është kusht për integrimet evropiane. Një zëdhënës i Departamentit ameri...
Prishtina bllokon mbajtjen e zgjedhjeve në komunat me shumicë serbe në Kosovë.
Prishtina zyrtare hodhi poshtë kërkesën që autoritetet serbe i drejtuan OSBE-së dhe jo qeverisë së Kosovës , që të përfshihet në mbledhjen e votave të serbëve të Kosovës që kanë shtetësi të dyfish...
Progress Raporti i KE: Kosova dhe Serbia pë Asociacionin, “asnjëra palë nuk e ka bërë asnjë hap në këtë drejtim“
Komisioni Evropian (KE) i ka qortuar Kosovën dhe Serbinë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian (BE) në raportet e tij të progresit për të dy...
Marrëveshjet Kosovë- Serbi janë detyrim ligjor. Gabriel Escobar për VOA: Duan apo jo liderët, kjo ‘nuk ndikon në detyrimin për t’i zbatuar!’
I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar i tha Zërit të Amerikës se marrëveshjet që Serbia dhe Kosova kanë nënshkruar janë një detyrim ligjor për të dyja palët dhe se nënshkrim...
Shpërndahet parlamenti i Serbisë, zgjedhjet e reja parlamentare në 17 dhjetor.
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, shpalli të mërkurën edhe zyrtarisht mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare me 17 dhjetor, të tretat me radhë në tre vjet e gjysmë në Serbi. Duke nënsh...
Dodik kërkon ekspansionin e Serbisë, Rama kritika BE-së: ‘I befasuar, kanë 3 ditë pa reaguar’.
Kryeministri Edi Rama ka kritikuar heshtjen e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian ndaj deklaratave “të rrezikshme” dhe “nxitëse” të kreut të Republikës Sërpska, Milorad Dodik. Rama thotë n...