Etiketa: is_tag

Seancë e jashtëzakonshme për Kosovën në KS të OKB, të pranishëm Vuçiç dhe Kurti
Serbia i ka dërguar të hënën misionit të Guajanës, që kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kërkesë për mbajtjen e një sesioni të jashtëzakonshëm me fokus situatën në Kosovë.  Në kërkesën e Ser...
Serbia refuzon vizitën e ministrit të Brendshëm të Kosovës në Luginën e Preshevës
Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka bërë me dije se autoritetet serbe i kanë refuzuar vizitën e planifikuar në Luginën e Preshevës. Përmes një postimi në rrjetin social...
DASH: Kosova dhe Serbia të zbatojnë plotësisht detyrimet e tyre nga marrëveshja e Brukselit
Që nga fillimi i bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi në vitin 2011, Perëndimi e ka theksuar se ky është kusht për integrimet evropiane. Një zëdhënës i Departamentit ameri...
Prishtina bllokon mbajtjen e zgjedhjeve në komunat me shumicë serbe në Kosovë.
Prishtina zyrtare hodhi poshtë kërkesën që autoritetet serbe i drejtuan OSBE-së dhe jo qeverisë së Kosovës , që të përfshihet në mbledhjen e votave të serbëve të Kosovës që kanë shtetësi të dyfish...
Progress Raporti i KE: Kosova dhe Serbia pë Asociacionin, “asnjëra palë nuk e ka bërë asnjë hap në këtë drejtim“
Komisioni Evropian (KE) i ka qortuar Kosovën dhe Serbinë për moszbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian (BE) në raportet e tij të progresit për të dy...
Marrëveshjet Kosovë- Serbi janë detyrim ligjor. Gabriel Escobar për VOA: Duan apo jo liderët, kjo ‘nuk ndikon në detyrimin për t’i zbatuar!’
I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar i tha Zërit të Amerikës se marrëveshjet që Serbia dhe Kosova kanë nënshkruar janë një detyrim ligjor për të dyja palët dhe se nënshkrim...
Shpërndahet parlamenti i Serbisë, zgjedhjet e reja parlamentare në 17 dhjetor.
Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, shpalli të mërkurën edhe zyrtarisht mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare me 17 dhjetor, të tretat me radhë në tre vjet e gjysmë në Serbi. Duke nënsh...
Dodik kërkon ekspansionin e Serbisë, Rama kritika BE-së: ‘I befasuar, kanë 3 ditë pa reaguar’.
Kryeministri Edi Rama ka kritikuar heshtjen e zyrtarëve të lartë të Bashkimit Europian ndaj deklaratave “të rrezikshme” dhe “nxitëse” të kreut të Republikës Sërpska, Milorad Dodik. Rama thotë n...
Bie qeveria e Serbisë, i kërkon Vuçiçit të shpërndajë parlamentin
Qeveria e Serbisë i dërgoi Presidentit të Republikës propozimin për shpërndarjen e Kuvendit Kombëtar dhe shpalljen e zgjedhjeve të reja parlamentare. Në arsyetimin e qeverisë serbe thuhet se “m...
Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, Lajçak: Nuk negociojmë në mënyrën ‘merre ose lëre’ marrëveshjen.
I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak para fillimit të takimeve ka folur ekskluzivisht për Kanal10 duke thënë se nuk negociojnë në mënyren “merre ose l...